بازاریابیبازرگانی خارجی

لیست کالاهای صادرات به افغانستان از ایران

معرفی کالاهای صادراتی به افغانستان

افغانستان از کشورهای واقع در همسایگی ایران است که همه ساله حجم عظیمی از مواد و محصولات مختلف نظیر خوراک، محصولات کشاورزی و صنعتی را از ایران و سایر کشورها وارد می‌کند. ایجاد ناآرامی در افغانستان و جنگ‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر باعث شده تا کشورهایی که به افغانستان صادرات انجام می‌دادند، نسبت به بازار ۴۰ میلیون نفری این کشور بی‌میل شوند و صادرات خود را به آن متوقف کنند. همین موضوع، فرصتی برای ایران به عنوان کشور بزرگ و صنعتی همسایه است که بتواند وارد بازار افغانستان شود. به همین دلیل در این مقاله از مرکز مشاوره صادرات به معرفی «لیست کالاهای صادرات به افغانستان از ایران» پرداختیم.

ایران، صادرکننده پایدار به افغانستان

با وجود همه مشکلات صادرات ایران به افغانستان از سال‌های دور تا به همین امروز هنوز هم به قوت خود پابرجا است. در این مقاله قصد داریم لیست صادرات به افغانستان را با شما همراهان گرامی به اشتراک بگذاریم، پس در ادامه ما را همراهی کنید.

لیست کالاهای صادرات به افغانستان
بهترین کالاها برای صادرات به افغانستان

وضعیت و شرایط صادرات به افغانستان

قبل از هر چیزی بهتر است به دور از حواشی و اخباری که در مورد این کشور می‌شنویم، کمی بیشتر با فرهنگ، آداب و رسوم و سنت‌های این شریک تجاری آشنا شویم. افغانستان کشوری با ۳۹ میلیون جمعیت است که مردم آن به زبان فارسی دری و پشتو صحبت می‌کنند. این کشور در گذشته جزوی از ایران بوده اما بر اثر جنگ‌های پی‌درپی و کشورگشایی‌ها از ایران جدا شده است.

زبان، خط و فرهنگ مردم افغانستان بسیار شبیه به ایران است، همین موضوع باعث شده تا هیچ اتفاقی روابط این دو کشور را کمرنگ نکند. بخش بزرگی از جمعیت این کشور را افراد میانسال، جوانان، و کودکان تشکیل می‌دهند و تنها به درصد کمی از آن‌ها افراد پیر و ناتوان هستند.

تولید ناخالصی در این کشور در سال ۲۰۲۱ به عددی نزدیک به ۲۱ میلیون دلار می‌رسید و این عدد را در تا سال ۲۰۲۲ به ب۲۲ میلیون دلار نیز پیش بینی می‌کردند. اما حمله طالبان ورق را برگرداند و اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داد؛ بنابراین بسیاری از صادرکنندگان به این کشور، فعالیت‌های تجاری خود را با آن محدود و متوقف کردند.

اما این اتفاقات نتوانست لیست صادرات به افغانستان را از سوی ایران متوقف کند و هنوز هم این ارتباط با حجم کمتری پابرجا است؛ چراکه باتوجه به نزدیکی این کشور به ایران، صادرات به آن بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

مشاوره و خدمات صادرات به افغانستان ؛ کلیک کنید

علت تداوم صادرات ایران به افغانستان

همان‌طور که گفتیم کشورهایی که با افغانستان در حوزه صادرات کالا فعالیت می‌کردند، با شروع جنگ و اتفاقات ایجاد شده در این کشور فعالیت‌های خود را متوقف کردند. اما ارتباط ایران با افغانستان هنوز پابرجاست که یکی از علل آن کم هزینه بودن و ساده بودن صادرات به این کشور است. اما در کنار آن از دیگر مزایای صادرات به این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتفاقاتی که این کشور با آن‌ها روبه رو شده است کارخانه‌ها و تولیدی‌ها را تعطیل کرده و در نتیجه کاهش تنوع کالا‌ها و محصولات را در این کشور شاهد هستیم، به همین علت مردم افغانستان برای تامین نیازهای خود متکی به واردات است.

 • مردم افغانستان نسبت به کالاها و برندهای ایرانی اعتماد بیشتری دارند و بازار فروش محصولات ایرانی در این کشور داغ و پررونق است.
 • از جمله محصولاتی که در لیست صادرات به افغانستان دیده می‌شوند و به افغانستان وارد می‌شوند، می‌توان به ماشین آلات، سوخت و مواد غذایی اشاره کرد که در مقایسه با سایر کشورهای همسایه، ایران در تولید این محصولات حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
 • از جمله محصولاتی که در لیست صادرات به افغانستان موجود است و این کشور نسبت به آن میزان تقاضای بالایی دارد، می‌توان به غلات اشاره کرد. خوشبختانه این محصول در کشور ما به مقدار فراوان تولید و کشت می‌شود.
 • زبان و خط این کشور با زبان و خط ما مشترک است و چندان تفاوتی ندارد؛ بنابراین ارتباط گرفتن با تاجران افغانی بسیار ساده‌تر از ایجاد ارتباط با تاجران کشورهای اروپایی است و این موضوع تمایل افراد را برای ارتباط با این کشور تقویت می‌کند.

لیست کالاهای صادراتی با افغانستان

کالاهای زیادی از ایران به افغانستان صادر می‌شود. اگر بخواهیم همه آن‌ها را به‌صورت دقیق و مو به مو بررسی کنیم، قطعاً خواندن این مقاله را از حوصله شما خارج می‌کند. اما می‌توانیم لیست صادرات به افغانستان را به شما ارائه کنیم که شامل موارد زیر می‌شوند. (Export products from Iran to Afghanistan)

 • انواع سوخت، نفت و محصولات روغنی
 • آهن، فولاد و فرآورده‌های آن‌ها
 • ماشین آلات و دستگاه‌های مهندسی و پزشکی
 • انواع روغن‌های گیاهی و حیوانی
 • انواع میوه، سبزیجات و خوراکی‌ها
 • خشکبار
 •  سنگ‌های معدنی، سیمان و گچ
 • انواع لوازم خانگی
 • انواع لوازم پلاستیکی
 • انواع پارچه و منسوجات
 • چای، برنج، آرد، قند و …

جدول پیشنهادی کالاهایی که به افغانستان می‌شود صادر کرد

ردیف نام کالا گروه کالایی سهم ایران از بازار افغانستان کشورهای رقیب امکانات صادرات
۱ مواد غذایی گندم، برنج، روغن، شکر، چای، لبنیات، گوشت، مرغ، تخم مرغ، میوه و سبزیجات حدود ۴۰% پاکستان، هند، چین تولید داخلی قوی، دسترسی به بازارهای جهانی
۲ فرآورده‌های نفتی بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت خام، گاز طبیعی حدود ۳۰% ترکیه، پاکستان، هند جایگاه استراتژیک ایران در منطقه، دسترسی به منابع نفت و گاز
۳ مواد شیمیایی کود، سیمان، فولاد، مواد اولیه صنایع نساجی و پوشاک حدود ۲۰% چین، هند، پاکستان تولید داخلی قوی، دسترسی به بازارهای جهانی
۴ کالاهای صنعتی ماشین آلات، تجهیزات، لوازم خانگی، خودرو حدود ۱۰% چین، ترکیه، پاکستان تولید داخلی در حال رشد، دسترسی به بازارهای جهانی
۵ کالاهای سرمایه‌ای ساختمان، تجهیزات راهسازی و عمرانی، صنایع معدنی حدود ۵% چین، ترکیه، پاکستان تولید داخلی در حال رشد، دسترسی به بازارهای جهانی
۶ کالاهای غیرنفتی پوشاک، لوازم آرایشی، صنایع دستی حدود ۵% چین، پاکستان، هند تولید داخلی در حال رشد، دسترسی به بازارهای جهانی

شما به‌عنوان فردی که قرار است به افغانستان (Afghanistan) صادرات انجام دهید، باید اطلاعات دقیق و درستی از نحوه صادرات به این کشور داشته باشید و با ارائه محصولات با کیفیت در بسته‌بندی مناسب، ارزش‌گذاری، صدور پیش فاکتور، اخذ مجوز از مراکز مربوطه، ارائه کالا به گمرک، اخذ قرارداد با شرکت‌های حمل و نقل، اخذ گواهی بازرسی کالا و در نهایت ارسال کالا اقدام کنید.

کالاهایی که از ایران به افغانستان میشود صادر کرد
کالاهایی که از ایران به افغانستان میشود صادر کرد

جمع‌بندی لیست کالاهای صادراتی به افغانستان

افغانستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که به لحاظ فرهنگ، آداب و رسوم و زبان شباهت بسیار زیادی به آن دارد. ایجاد جنگ‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر در افغانستان، این کشور را با چالش‌های مختلفی روبرو کرده و موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و مراکز تولیدی شده است.

به همین دلیل بخش عظیمی از نیازهای مردم این کشور از طریق واردات کالا از ایران تامین می‌شود. در این مقاله لیست صادرات به افغانستان را با شما به اشتراک گذاشتیم و با تنوع کالاهای صادراتی به این کشور آشنا شدیم. صادرات کالا به افغانستان مزایای بسیاری برای تاجران ایرانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کم هزینه بودن و ساده بودن فرایند صادرات به این کشور اشاره کرد.

برای مطالعه بیشتر لینک زیر را بببینید:

https://moci.gov.af/

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا