بازرگانی خارجی

پنج روش کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا از گمرک

روش های کاهش هزینه گمرکات در ترخیص کالا

بیشتر اوقات عوارض گمرکی ، مالیات و سایر هزینه ها قسمت قابل توجهی از هزینه تمام شده کالاهای وارداتی را تشکیل می دهد. این هزینه ها شامل گمرکات ، سازمان های مالیاتی (در برخی کشورها سازمان گمرک و جمع آوری مالیات اشخاص مستقلی هستند) کارگزاران گمرک ، متصدیان پایانه و صاحبان انبارها  می شود. اما برای کاهش آن ها می توان از برخی روش ها کمک گرفت و کالا را با هزینه کمتری ترخیص کرد و در نتیجه قیمت تمام شده را کاهش داد.

هزینه های نهایی ترخیص کالا از گمرک به چه عواملی وابسته است؟

قیمت نهایی کالای وارداتی تنها وابسته به هزینه های تولید کالا نبوده و عوامل متعددی را باید برای محاسبه قیمت نهایی کالا در نظر گرفت. این موارد عبارتند از:

  • نوع کالا
  •  تعرفه کالا
  •  ارزش گمرکی
  • عوارض
  •  نرخ تعرفه
  •  نوع بسته بندی
  • وزن خالص و ناخالص کالا
  •  حجم کالا
  •  مدت زمان ترخیص

در شرایط فعلی با توجه به موارد بالا و در نظر گرفتن وضعیت شیوع ویروس کوید ۱۹  می توانید از راه حل هایی که در ادامه به  آن ها پرداخته می شود برای کاهش هزینه های گمرکی استفاده کنید و هزینه نهایی کالای خود را کاهش دهید. در مقاله روش های کاربردی کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا به چهار روش اولیه پرداخته شددر ادامه به تشریح پنچ راه حل کاربردی دیگر پرداخته می شود.

روش پنجم | هزینه های کارگزاری کاهش یابد.

هزینه کارگزاری براساس توافق نامه بین کارگزار و وارد کننده است. این هزینه معمولاً بر اساس تعداد قلم ها ، ماهیت محصول و تعداد کانتینر در یک اظهارنامه مشخص است. می توانید با کارگزاران چانه بزنید و هزینه های کمتری بپردازید. بعلاوه ، واردکننده حق دارد برای کل مجموعه خدمات ترخیص کالا از گمرک یک هزینه کل مشخص داشته باشد. بنابراین ، از کارگزار خواسته می شود قیمت مناسبی را ذکر کند و هزینه هر مورد را بصورت مجزا پیشنهاد دهد. بسیار مهم است که وارد کننده کل هزینه بسته ترخیص را مقایسه کند و نه فقط هزینه های مستقیم کارگزاری را. به عنوان مثال ، هزینه های اضافی مانند هزینه های دیماند و موارد پنهان باید تعریف یا از آنها اجتناب شود.

روش ششم | به کمک مدیریت زمان هزینه ها را کاهش دهید.

کارگزاران گمرک می توانند از طریق مدیریت زمان به واردکنندگان در کاهش هزینه ها کمک کنند. برای نمونه ، برخی از مرزهای جهان در ساعات مشخصی از شبانه روز بسته می شوند. فرض کنید که یک کامیون قصد دارد محموله ای از محصولات تازه را از نقطه A در کشور صادر کننده به نقطه B در کشور وارد کننده تحویل دهد. زمان حمل و نقل معمول برای مسیر ۲۰ ساعت است. شانزده ساعت از کل آن در کشور فروشنده است. یک ساعت برای انجام تشریفات گمرکی در مرز است و سه ساعت پس از عبور از مرز می توان محصول را برای توزیع به انبار خریدار در یک فروشگاه بزرگ خرده فروشی تحویل داد.
کامیون داران قصد دارند سفر خود را از ساعت ۶ صبح در نقطه A آغاز کنند و تصمیم دارند ساعت ۲ صبح روز بعد به مقصد برسند. آنها ۱۶ ساعت بعد ، ساعت ۱۰ شب به مرز می رسند ، اما مرز از ساعت ۲۱:۰۰ تا ۶ صبح روز بعد بسته است. چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است محصولات فاسدشدنی باشند و بار در زمان مناسب در فروشگاه خرده فروشی برای توزیع نمی رسد.

در ایران سرعت عمل بسیار کند بوده و تاخیرهای هفتگی و ماهانه مطرح است. این تاخیرها دست کم هزینه های انبارداری و دموراژهای سنگین به وارد کننده تحمیل میکنند. یک کارگزار گمرکی خوب می داند زمان بسته شدن مرز و تاخیرها را محاسبه کند و بر اساس آن برنامه ریزی نماید.

روش هفتم | حقوق گمرکی در قالب ضمانتنامه گمرکی به صورت معوقه پرداخت شود.

برخی از کشورها با در نظر گرفتن مدت زمان بیشتری برای پرداخت عوارض واردات ، واردات محصولات اساسی را تشویق می کنند. به عبارت دیگر ، واردکنندگان محصولات خاص در برخی از ایالت ها از پرداخت معوق حقوق گمرکی در قالب ضمانتنامه گمرکی بهره می برند. انتظار می رود کارگزار آخرین مقررات مربوط به این موضوع را به وارد کننده اطلاع دهد.

روش هشتم | با تسهیل در اسناد حمل و نقل بین المللی هزینه را کاهش دهید.

نقش کارگزاران گمرک در کاهش هزینه ها یا جلوگیری از هزینه های اضافی مرتبط با اسناد بسیار مهم است. برخی از کشورها برای تسهیل روند واردات اسناد خاصی را از فرایند ترخیص حذف می کنند و برخی دیگر ممکن است اسناد جدیدی را برای بررسی انطباق با مقررات جدید مربوط به COVID-19 درخواست کنند. ارائه اسناد اضافی ممکن است منجر به مشکلات بیشتری شود و عدم تهیه اسناد مورد نیاز ممکن است هزینه های اضافی ایجاد کند و محموله شما حتی در مرز گیر کند. کارگزاران گمرک باید با جدیدترین اطلاعات از واردکنندگان پشتیبانی کنند. آنها همچنین می توانند با تسهیل ایجاد کلیه اسناد و مدارک ، به واردکنندگان کمک کنند.

روش نهم |  از استرداد مالیات و عوارض استفاده کنید.

در برخی مواقع ، ممکن است استرداد مالیات و عوارض گمرکی برای محموله شما اعمال شود. به عنوان مثال ، اگر کالایی به طور موقت وارد شود ، می توان مبلغ پرداختی به گمرک را به وارد کننده بازگرداند. شما و کارگزار گمرکی خود باید از همه فرصت های قابل استفاده برای بازپرداخت آگاه باشید و اطمینان حاصل کنید که برای دریافت آنها دقت لازم انجام می شود.

در این مقاله پنج روش دیگر از روش های کاربردی کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا که در مقالات پیشین به چهار روش اولیه کاربردی آن پرداخته شد مورد بررسی قرار گرفت. این روش ها شامل کاهش هزینه های کارگزاری، کاهش هزینه های مربوط به زمان، پرداخت یا ضمانت های معوق، کاهش هزینه با تسهیل در اسناد حمل و نقل بین المللی و استرداد مالیات و عوارض می باشد. بنابراین بازرگانان می توانند با به کارگیری هر یک از این روش ها با توجه به شرایط خود هزینه نهایی کالای خود را کاهش دهند. در این نوشتار از مقاله آقای رحیم محترم استفاده شده است.

منبع
trade ready

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا