اخبار

سفر هیات تجاری ارمنستان به ایران به ریاست وزیر اقتصاد این کشور

بررسی راهکار‌های افزایش تبادلات تجاری با کشور ارمنستان

سفر هیات تجاری بلندپایه ارمنستان به تهران

به گزارش خبرگزاری آریا از سازمان توسعه تجارت ایران، آقای مجتبی موسویان در جلسه میز کشوری ارمنستان که با دستور کار بررسی راهکار‌های افزایش تبادلات تجاری با این کشور برگزار شد، گفت: برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت صمت، برای سفر هیاتی بلندپایه متشکل از بخش دولتی و خصوصی به ریاست وزیر اقتصاد ارمنستان جهت پیشبرد اهداف تجاری و اقتصادی در اوایل ماه آینده به تهران خبر داد.

محور های اصلی مذاکرات با گروه بازرگانی ارمنستان

موسویان در این باره عنوان کرد: مذاکره درخصوص توسعه و شمول بیشتر کالا‌ها در تفاهم‌نامه اقتصادی اوراسیا، تفاهمات بانکی و ترانزیتی، ارتباط مناطق آزاد ارس و مغری و هماهنگی جهت برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در ایروان از اهداف این سفر است.
وی اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از برنامه‌های گروه تجاری مذکور بازدید از چند مرکز تولیدی و صنعتی و بررسی تولید مشترک و صادرات تولیدات به سایر کشورهاست.

راه‌اندازی XRAY مسافری و کامیونی در پایانه مرزی نوردوز

در این نشست، بهروز حسن‌الفت، مدیرکل دفتر اروپا و امریکای سازمان توسعه تجارت ایران با ارائه گزارشی از وضعیت موجود روابط تجاری و اقتصادی ایران و ارمنستان به راه‌اندازی XRAY مسافری و کامیونی در پایانه مرزی نوردوز اشاره کرد و گفت: امید است با راه‌اندازی تجهیزات موصوف از معطلی‌های بی‌مورد صادرکنندگان جلوگیری شود و شاهد کاهش قاچاق کالا در مرز نوردوز باشیم.

عمده صادرات ایران به ارمنستان چیست؟

وی افزود: براساس گزارش ارائه شده، حجم صادرات کشورمان به ارمنستان در سال ۲۰۱۹ رقمی بیش از ۳۳۰ میلیون دلار بوده است که سوخت و فرآورده‌های نفتی سهمی ۲۹ درصدی و سیمان و کلینکر سهمی ۲۰ درصدی را به خود اختصاص داده است.
الفت اضافه کرد: فولاد و محصولات فولادی، مواد پلاستیکی و میوه و سبزیجات، کاشی و سرامیک، شیشه‌های ساختمانی و مواد شیمیایی و کود‌ها در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

تاثیر کرونا بر صادرات به ارمنستان

مدیرکل دفتر اروپا و امریکای سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: با وجود ویروس کرونا و کاهش تبادلات تجاری کشورها، حجم صادرات کشورمان به ارمنستان ۲۵۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به ده ماهه گذشته کاهش محسوسی نداشته است که این موضوع به دلیل عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا و کاهش نرخ تعرفه‌ها بوده است.

اهمیت بازار ارمنستان برای ایران

عباس بدخشان ظهوری، سفیر ایران در ایروان نیز در این جلسه، با تشریح اهمیت بازار و کشور ارمنستان، شرایط سیاسی برای ورود به بازار این کشور را فراهم دانست.وی عضویت ارمنستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و داشتن تعرفه‌های ترجیحی با برخی کشور‌های اروپایی را از مولفه‌های مورد تمایز ارمنستان در میان کشور‌های همسایه ذکر کرد.در ادامه همچنین مشکلات مربوط به حمل و نقل و ترانزیت، مسائل بانکی و زیرساخت‌های پایانه مرزی نوردوز و استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس مورد تبادل نظر قرار گرفت.

گفتنی است، این نشست به ریاست مجتبی موسویان، معاون توسعه بازار‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور عباس بدخشان ظهوری، سفیر ایران در ایروان و نمایندگانی از وزارت امور خارجه، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، گمرک ایران، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، سازمان منطقه آزاد ارس و اتحادیه‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا