بازرگانی خارجی

برای کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

روش های کاهش هزینه گمرکات در ترخیص کالا

بیشتر اوقات عوارض گمرکی ، مالیات و سایر هزینه ها قسمت قابل توجهی از هزینه تمام شده کالاهای وارداتی را تشکیل می دهد. این هزینه ها شامل گمرکات ، سازمان های مالیاتی (در برخی کشورها سازمان گمرک و جمع آوری مالیات اشخاص مستقلی هستند) کارگزاران گمرک ، متصدیان پایانه و صاحبان انبارها  می شود. اما برای کاهش آن ها می توان از برخی روش ها کمک گرفت و کالا را با هزینه کمتری ترخیص کرد و در نتیجه قیمت تمام شده را کاهش داد.

هزینه های نهایی ترخیص کالا از گمرک به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت نهایی کالای وارداتی تنها وابسته به هزینه های تولید کالا نبوده و عوامل متعددی را باید برای محاسبه قیمت نهایی کالا در نظر گرفت. این موارد عبارتند از:

  • نوع کالا
  •  تعرفه کالا
  •  ارزش گمرکی
  • عوارض
  •  نرخ تعرفه
  •  نوع بسته بندی
  • وزن خالص و ناخالص کالا
  •  حجم کالا
  •  مدت زمان ترخیص

در شرایط فعلی با توجه به موارد بالا و در نظر گرفتن وضعیت شیوع ویروس کوید ۱۹  می توانید از راه حل هایی که در ادامه به  آن ها پرداخته می شود برای کاهش هزینه های گمرکی استفاده کنید و هزینه نهایی کالای خود را کاهش دهید. در ادامه به تشریح چهار راه حل کاربردی پرداخته می شود.

روش اول | طبقه بندی تعرفه ای کالا باید درست باشد.

یکی از مهم ترین راه حل ها در کاهش هزینه های ترخیص کالا  طبقه بندی صحیح تعرفه یا انتخاب کد تعرفه صحیح برای کالا می باشد. شاید در نگاه اول ، انتخاب کد تعرفه HS صحیح برای یک محصول مشخص ،آسان به نظر برسد ، اما این امر به تخصص، شناخت کامل محصول و مقررات طبقه بندی آن نیاز دارد.
تخصص در قواعد عمومی تفسیر سیستم هماهنگ شده در این مرحله حیاتی است. دانش فنی برای طبقه بندی صحیح در بیشتر فصول HS بسیار مهم است.
با استفاده از کد تعرفه صحیح ، نه تنها واردکننده حقوق گمرکی کمتری پرداخت می کند ، بلکه ممکن است از حسابرسی و جریمه های بعدی جلوگیری کند.
به وارد کنندگان توصیه می شود یک تیم متخصص با اعضای سازمان خود و نمایندگان کارگزاران گمرک برای تمرکز ویژه بر طبقه بندی HS ایجاد کند.

روش دوم | تعیین نظام تعرفه ای درست باشد.

برخی کشورها از نظامه ای تعرفه ای متعدد استفاده میکنند. به بیان دیگر منبع حقوق ورودی برای یک کالای واحد از مبادی مختلف یکسان نیست. بنابراین با توجه به نظام تعرفه ای صحیح باید منبع حقوق ورودی کالا تعیین شود. برای نمونه تعرفه ورودی کالا به یکی از کشورهای اروپایی، از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برابر با تعرفه واردات از کشورهای عضو این اتحادیه نیست.

روش سوم | ارزش حقوق گمرکی به درستی تعیین شود.

ارزش محصول برای محاسبه حقوق واردات و مالیات باید به گمرک اعلام شود. گمرک در کشورهای مختلف مقررات و روشهای مشابهی برای تعیین ارزش محصولات دارند. اما واقعیت این است که ارزش استنباطی مبنای محاسبه حقوق ورودی همیشه با فاکتوری که وارد کننده به گمرک ارائه می دهد یکسان نیست. ارزش برخی از محصولات ممکن است گاه به گاه در محاسبات گمرکی تغییر کند. ارزش به روز شده محصول باید توسط کارگزار گمرک و وارد کننده در نظر گرفته و تجزیه و تحلیل شود. اگر مأموران گمرک ارزش اعلام شده را تأیید نکنند، ممکن است علاوه بر افزایش حقوق گمرکی، جریمه و مجازات نیز به همراه داشته باشد. به دلیل COVID-19 ، قیمت بسیاری از محصولات تغییر کرده است و کارگزاران و واردکنندگان گمرک باید به طور فعال آنها را کنترل کنند تا از هزینه های اضافی جلوگیری کنند.

روش چهارم |کارگزار گمرکی منتخب شما باید باتجربه و مطمئن باشد.

کارگزاران گمرک هزینه های مستقیم و غیرمستقیم دارند. هزینه کارگزاری که هزینه مستقیم است ، احتمالاً اولین و مهمترین ملاک برای انتخاب کارگزار گمرک برای تجارت شما خواهد بود. اهمیت حق الزحمه کارگزاری غیرقابل انکار است ، اما تأثیر غیر مستقیم کارگزاران در کل هزینه بسیار مهمتر از هزینه مستقیم آنها است. خطا در کد تعرفه ، رفتار تعرفه ای یا ارزش گمرکی می تواند منجر به جریمه ای شود که بیش از چندین سال هزینه کارگزاری است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، به دلیل شرایط فعلی COVID-19 ، قوانین و روشها ممکن است در هر زمان تغییر کنند ، بنابراین دانش ، تخصص و تجربه کارگزار گمرکی شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این مقاله به تشریح چهار روش از روش های کاربردی کاهش هزینه های نهایی ترخیص کالا پرداخته شد. در مقاله بعدی به پنج روش دیگر خواهیم پرداخت. این روش ها شامل طبقه بندی تعرفه ای کالا، تعیین نظام تعرفه ای درست، تعیین ارزش صحیح برای حقوق گمرکی، انتخاب کارگزار گمرکی باتجربه و مطمئن می باشد. در این نوشتار از مقاله آقای رحیم محترم استفاده شده است.

منبع
trade ready

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا