اخبار

پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی از صادرات نفتی برای اولین بار

رئیس جمهور: برای اولین بار در ۶۰ سال گذشته صادرات غیرنفتی ایران بر صادرات نفتی آن پیشی گرفته است.

رئیس جمهور عصر سه شنبه جهارم شهریور در نشستی صمیمی با مدیران ارشد رسانه های همگانی کشور، ضمن تبیین دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید طی هفت سال گذشته، به پرسش های آنان پاسخ داد و در مهمترین آمار ارائه شده به پیشی گرفتن صادرات غیرنفتیاز صادرات نفتی اشاره کرد.

حسن روحانی در این نشست که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با بیان اینکه مقایسه شرایط زمانی و خدمات ارائه شده از سوی این دولت به مردم با دولت های گذشته بسیار مهم است، گفت: دولت تدبیر و امید اولین دولتی بعد از انقلاب اسلامی است که در شرایط تحریم کار خود را شروع کرد و از پایان سال گذشته نیز با موضوع شیوع بیماری کرونا مواجه شد.

افزایش صادرات غیرنفتی

روحانی افزود: طی این ۷ سال، وضعیتی ایجاد شد که صادرات غیرنفتی کشور بر صادرات نفتی آن، پیشی گرفت که این مهم در ۶۰ سال گذشته و از زمان دولت مرحوم مصدق بی سابقه بود. همچنین در ۲۶ سال گذشته بی سابقه بوده که دو سال یعنی سالهای ۹۵ و ۹۶ تورم ما تک رقمی شود و همچنین سابقه نداشته که رشد اقتصادی ایران به بالاترین رشد اقتصادی در جهان برسد؛ یعنی آنچه که در سال ۹۵ اتفاق افتاد.

رئیس جمهور افزود: به رغم فشارهای دشمنان و مشکلات ناشی از بیماری کرونا، آمارها نشان می دهد که در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل،تقریبا در همه بخش های صنعت، کشاورزی و حتی خدمات، تقریبا جزو کشورهای معدودی در دنیا هستیم که افزایش تولید داشته ایم و ان شاء الله این جهش تولید را در حد توان‌ کشور، اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد.

اتحادیه اقتصادی و سیاست خارجی

دکتر روحانی در رابطه با سیاست خارجی: جمهوری اسلامی ایران در این ۷ سال یک توانمندی بیشتری از دوره‌های سابق، از خود نشان داد، این توانمندی همچنان باید سر جای خودش باشد.

وی همچنین درباره ورود به اتحادیه های اقتصادی اضافه کرد: برای اولین بار ایران در یک جمع اقتصادی و یک اتحادیه اقتصادی وارد شد. اولین بار وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا شدیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا