اخبار

کاهش تقاضای ایران و شوک در بازار قزاقستان و روسیه

جای خالی ایران را در بازار جو قزاقستان و روسیه حتی چین هم نتوانست پر کند.

شوک در بازار قزاقستان و روسیه

کاهش تقاضای ایران برای خرید جو از قزاقستان و روسیه منجر به ایجاد شوک منفی در بازار این کشورها شده و حتی چین با افزایش تقاضا نتوانسته خلأ حضور ایران را پوشش دهد.

علت کاهش قیمت جو چیست؟

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، افزایش تولید برنامه ریزی شده جو و بالا بودن میزان موجودی پایان دوره موجب شده تا میزان عرضه این محصول افزایش پیدا کند بنابراین قیمت جو در بازار جهانی روند نزولی به خود می‌گیرد.

در پنج سال اخیر قیمت جو به پایین‌ترین میزان خود رسیده است و این روند در ماههای آتی نیز ادامه دارد.

براساس این گزارش میزان تقاضای ایران برای خرید جو کاهش پیدا کرده است و همین امر موجب شده تا به بازار کشورهای قزاقستان و روسیه شوک منفی منتقل شود و تبعات آن در بازارهای جهانی خودنمایی کند.

افزایش تقاضای جو در بازار جهانی توسط چین

هر چند برخلاف ایران؛ چین اقدام به افزایش تقاضا برای خرید جو کرده است اما کاهش تقاضای ایران با افزایش تقاضای چین برای خرید جو قابل جبران نیست و تاجران قزاقی نمی‌توانند تقاضای ۲۲۰ هزار تنی چین را جایگزین تقاضای ۱.۵ میلیون تنی ایران برای خرید جو کنند.

بدون تردید بازار ایران از اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برای کشاورزی قزاقستان برخوردار است به همین دلیل رئیس جمهور این کشور، «توکایف»، با تغییرات سیاستی در اقتصاد کشورش تقاضای داخلی جو را بالا برد تا کاهش خرید ایران اثر کمتری بر کاهش قیمت جو بگذارد ولی نهایتاً روند نزولی پیش روی قیمت جو دامی وجود دارد.

وابستگی قزاقستان و روسیه به ایران

قدرت جانشینی بالایی بین جو و ذرت برای دامداری‌های سنگین وجود دارد، جو وارداتی به مقصد ایران به طور عمده از بنادر شمالی و ازمبداء قزاقستان و روسیه تأمین می‌شود اما از آنجا که مبدا قزاقستان وابسته به کشش قیمت بازار ایران است، تقریباً مستقل از قیمت جهانی و بر اساس بازار ایران تعیین می‌شود.

بزرگترین صادر کنندگان در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ بر مبنای تخمین USAD ، بعد از حوزه اروپا ، کشور روسیه است که نزدیک به ۱ میلیون تن از ۵.۴ میلیون تن توان صادراتی برای مقصد ایران برنامه ریزی می‌کند و بعد از ایران هدف صادراتی عربستان سعودی با تقاضای ۷.۵ میلیون تنی در رتبه دوم قرار گرفته است بنابراین کاهش توان خرید ایران روی قیمت جو در روسیه نیز اثر زیادی داشته و روند قیمت را در یک ماه آتی نزولی تثبیتی می‌کند.

مهمترین دلیل اهمیت ایران به عنوان اولین بازار هدف صادراتی برای جو روسیه نزدیکی به این کشور و خریدار ثابت بودن است اما از آنجایی که عربستان امکان خرید از سایر کشورهای دیگر را دارد در رتبه دومین خریدار جو از روسیه قرار می‌گیرد.

مرکز صادرات و واردات irexportex گزارش فرصت های وارداتی از قزاقستان را برای واردکنندگان از این کشور آماده کرده است و حاوی بهترین محصولاتی است که می توان از قزاقستان به ایران وارد کرد. همچنین فرصت های وارداتی از روسیه را میتوانید در منوی اصلی، گزارش ها، فرصت های وارداتی، مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا