اخبار

تصمیم جدید بانک مرکزی و واکنش بازار ارز به آن

آیابانک مرکزی با این تصمیم جدید می تواند بازار ارز را کنترل کند؟

تصمیم جدید بانک مرکزی

بانک مرکزی امروز  تصمیم جدیدی درباره بازار ارز اتخاذ کرد. بر اساس این تصمیم، سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یافت و بانک مرکزی روزانه ۵۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در بازار یاد شده عرضه خواهد کرد. براساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، با هدف مدیریت و تنظیم بازار ارز کشور مقرر شد سقف خرید کارگزاران (بانک‌ها و صرافی‌ها) در بازار متشکل ارزی از فردا روز کاری دوشنبه مورخ ۱۳۹۹٫۷٫۲۱ به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یابد. بنابراین از ابتدای روز دوشنبه  بیست و یکم مهر ماه، بانک مرکزی، روزانه از طریق بازارساز ۵۰ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی به صورت اسکناس عرضه خواهد کرد.

 این تصمیم چگونه می‌تواند بر بازار ارز اثر بگذارد؟

بااعلام این تصمیم از سوی بانک مرکزی، گروهی از فعالان بازار ارز معتقدند با این روند میتواند بازار ارز را کنتری کند اما گروه دیگری بر این باورند که برداشتن این یک گام برای کنترل قیمت ارز کافی نیست و سیاست گذار نیاز به اقدامات دیگری برای انجام این امر دارد، برای کنترل بازار گام های تکمیلی نیاز است و این اقدام به تنهایی تاثیر چندانی نخواهد داشت.

با وجود بیانات رییس کل بانک مرکزی در هفته قبل، مبنی بر اینکه اجازه نخواهد داد پس از اعلام تحریم‌های جدید قیمت ها افزایش یابد و فشار بیشتری بر مردم وارد شود، بسیاری از کارشناسان  اقتصادی عامل اصلی افزایش قیمت ارز و دلار در ابتدای هفته جاری را تحریم های جدید اعمال شده می دانند و اطمینان خاطر رییس بانک مرکزی را بی تاثیر قلمداد می کنند.

حال ببینیم در واکنش به این خبر چه اتفاقی افتاد؟  پس از این تصمیم بانک مرکزی، نرخ درهم امارات در بازار ارز کاهش یافته که ممکن است اولین سیگنال بازار ارز به تصمیم جدید بانک مرکزی باشد. قیمت دلار چه واکنشی نشان خواهد داد؟ آیا کنترل می شود؟ یا همچنان افسار گسیخته به صعود خود ادامه می دهد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا