اخبار

تشکیل کنسرسیوم های صادراتی از مهم ترین دغدغه این روز های آذربایجان شرقی شد

کنسرسیوم‌های صادراتی و عدم تشکیل آن‌ها در استان آذربایجان‌شرقی از سال‌ها پیش دغدغه فعالان تجاری این استان بوده است

بنا به همین دلیل کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق تبریز با حضور فعالان بخش خصوصی استان و کارشناسان این حوزه در محل اتاق تبریز برگزار شد.

دبیرکمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تبریز در این نشست گفت: هر فردی باید به نوبه خود در زمینه بهبود اوضاع اقتصادی کشور قدم بردارد که در این میان قطعا تولیدکنندگان و صادرکنندگان در صف اول قرار دارند.

وی ادامه داد: با توجه به این که شرایط اقتصادی از بزرگ ترین دغدغه های این روز های جامعه است، تشکیل کنسرسیوم های صادراتی از سال ها پیش در اتاق مطرح شده اما تاکنون نتیجه درخور توجهی را به همراه نداشته است و متاسفانه تعریف صحیح حقوقی در خصوص کنسرسیوم های صادراتی ارائه نشده است.

علی شاهد گفت: کنسرسیوم های صادراتی میتوانند نقش مهمی در افزایش صادرات بنگاه های کوچک و متوسط داشته باشند که باید نسبت به ارائه تعریفی صحیح از این کنسرسیوم ها و ایجاد یک جایگاه حقوقی برای آن ها اقدام شود.

چالش های تشکیل کنسرسیونیسم های صادراتی

دبیر میز تجاری سوریه در اتاق تبریز گفت: در کشور ما سه نوع تفکر برای جمع بندی صادرات بنگاه های کوچک و متوسط وجود دارد که شامل شرکت مادر تخصصی صادرات، شرکت های مدیریت صادرات و کنسرسیوم های صادراتی می شود و هر کدام از آن ها نیز با چالش هایی روبرو هستند که باید نسبت به آسیب شناسی این چالش ها اقدام شود.

ناصر انزلی چی گفت: با این که کنسر سیومی تشکیل شده چالش هایی باقی خواهد ماند و ما شاهد یک فاجعه بزرگ خواهیم بود

وی ادامه داد: یکی از این چالش ها بحث تهاترهای مالیاتی کنسرسیوم ها و مشکلات ایجاد شده در این زمینه است و مشکلات مربوط به نیروی انسانی را از دیگر چالش های این حوزه برشمرد و گفت: متاسفانه نیروی انسانی تخصصی برای کار در حوزه صادرات در استان نداریم که باید برنامه ای برای حل این مشکل پایه گذاری شود.

ارائه تسهیلات توسط صندوق ضمانت صادرات

معاون ریالی بانک توسعه صادرات شعبه تبریزدر این خصوص گفت: صندوق ضمانت باید به فکر تسهیل شرایط بوده تا صادرکننده به سمت استفاده از خدمات صندوق رغبت داشته باشد. چند سال پیش بودجه ای از صندوق توسعه ملی در اختیار بانک ها قرار داده میشد تا بانک ها متناسب با کارشناسی های صورت گرفته نسبت به ثبت درخواست ها و تایید آن ها قدم بردارند اما حالا فرد خود باید به سامانه بهین یاب مراجعه کند.

در آخر در اتاق بازرگانی تبریز قرار بر این شد وضوع کنسرسیوم های صادراتی به عنوان یک کمیته کارشناسی مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا