اخبار

صادرات فرش و ناسازگاری با سیستم تهاتری

وضعیت صادرات فرش ایرانی بسیار نا به سامان است.

اوضاع نا به سامان صادرات فرش ایرانی

عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: وضعیت حاصل از شیوع کرونا مردم را در کشورهای هدف در موقعیت بدی قرار داده است. از طرفی هم ما تحریم هستیم و داد و ستد ما با کشورهای هدف دچار مشکلات عدیده مثل انتقال ارز و حمل و نقل است. در نتیجه وضعیت صادرات فرش در وضعیت فعلی بسیار بد است.

مشکل تهاتر در صادرات فرش چیست؟

رضی میری در گفت‌وگو با ایلنا در مورد استفاده از تهاتر کالا برای صادرات فرش اظهار داشت: صادرات فرش و کالای مشابه مثل کالاهای سنتی، مثل کالاهای صنعتی که شامل ارقام بالایی دارند, نیستند. یعنی ممکن است محموله یک صادرکننده فرش ۱۰ هزار یا ۲۰ هزار دلار ارزش داشته باشد. صادرات فرش در مجموع می‌تواند ارقام بالایی درآمدزایی کند اما شخص به شخص این رقم بالا نیست. در نتیجه این شیوه با تهاتر سازگار نیست. چون واردکننده نیاز به ارقام بالایی دارد و صادرکننده فرش نمی‌تواند آن را تامین کند. بنابراین تهاتر نمی‌تواند شکل بگیرد که این موضوع مشکلات زیادی را برای صادرکنندگان فرش ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر صادرات

وی در مورد تاثیرات نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: افزایش و کاهش نرخ دلار نه تنها برای فرش بلکه برای همه صادرکنندگان مصیبت عظمی است. هر صادرکننده‌ای هر نوع صادراتی را که بخواهد انجام دهد، وقتی می‌بیند ظرف مدت چند روز چنین نوسانی می‌تواند بر بازار حاکم شود، تا مرز ورشکستگی متضرر شود. این بدترین شرایط برای یک صادرکننده است که نداند وضعیت آینده‌اش چگونه است.

میری در ادامه با اشاره به نوسانات ارزی افزود: بالا بودن نرخ ارز بدون ثبات برای صادرکننده هیچگونه تاثیر مثبتی ندارد، اگر یک صادرکننده و به طور خاص صادرکننده فرش بداند نرخ ارز یک سال ۱۵ هزار تومان است، می‌تواند برنامه‌ریزی کند. اگر نرخ ارز از ۱۵ هزار تومان به ۲۰ هزار تومان برسد، اگر تورم داخلی را افزایش ندهد برای صادر کننده بهتر است اما اگر با بالا رفتن نرخ ارز، نرخ تورم هم بالا برود فرقی برای صادرکننده نمی‌کند. یعنی افزایش نرخ ارز را افزایش قیمت تمام شده جبران می‌کند.

تفاوت فرش با کالاهای ضروری و تاثیرات کرونا

این کارشناس فرش در مورد وضعیت تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش خاطر نشان کرد: وضعیت تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش بسیار بد است. فرش کالای مصرفی ضروری مثل لباس و خوراک نیست بلکه یک کالای لوکس است. در شرایط نرمال بازارهای هدف فرش می‌تواند جایگاهی داشته باشد اما الان وضعیت حاصل از شیوع کرونا مردم را در کشورهای هدف در موقعیت بدی قرار داده است. از طرفی هم ما تحریم هستیم و داد و ستد ما با کشورهای هدف دچار مشکلات عدیده مثل انتقال ارز و حمل و نقل است. در نتیجه وضعیت صادرات فرش ایرانی در وضعیت فعلی بسیار بد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا