اخبار

واردات واکسن کرونا از کانال سوییس و ارتباط آن با اینستکس

کانال مالی بشردوستانه ایران و سوییس برای خرید واکسن

نقش سوییس در خرید واکسن کرونا

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس می‌گوید کانال مالی بشردوستانه ایران و سوئیس می‌تواند یکی از گزینه‌های دولت برای انتقال منابع مالی لازم برای واردات واکسن کرونا باشد.

شریف نظام مافی در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: در ابتدا باید در نظر داشت که آنچه به کانال مالی سوئیس اشاره دارد، ارتباطی با اینستکس که بنا بود از سوی اتحادیه اروپا اداره شود ندارد. اینستکس یک مجموعه بود که در قالب شرکت کار می‌کرد و از سوی کشورهای اروپایی برای عبور از تحریم‌ها راه اندازی شد اما کانال سوئیس بیش از آنکه یک مجموعه یا شرکت باشد، مجموعه‌ای مجوزها یا امکان دریافت مجوزها برای فرایند تجاری و بانکی است.

به گفته وی، آنطور که در دستور کار این کانال مالی آمده، با توجه به اینکه ایران در فشار تحریم‌های همه جانبه آمریکا قرار دارد و از سوی دیگر، در فهرست سیاه اف ای تی اف نیز قرار گرفته، این احتمال وجود دارد که واردات برخی داروها به کشور دشوار شود، این کانال به این علت فعال شد که بتواند بخشی از تحریم‌ها را کنار زده و مجوزهای لازم برای تجارت در حوزه غذا و داروهای مورد نیاز را دریافت کند.

کدام بانک ها در این کانال فعال می شوند؟

رئیس اتاق ایران و سوئیس با بیان اینکه بانک‌هایی که در فرایند کاری این کانال فعال می‌شوند، کاملا با بانک‌های ایرانی و شرایط تحریم آشنایی دارند، بیان کرد: این بانک‌ها در دوره‌های قبلی تحریم نیز فعال بودند و از این رو می‌توانند در شرایط فعلی نیز کمک حال باشند. با طراحی ساز وکارهای لازم و دریافت مجوزهای مورد نیاز، می‌توان از این بستر استفاده کرد.

نظام مافی در پاسخ به این سوال که آیا امکان استفاده از کانال سوئیس برای نقل و انتقال منابع لازم برای خرید واکسن کرونا وجود دارد؟ نیز گفت: من به شکل دقیق در جریان مذاکرات نیستم اما با توجه به بستری که این کانال به وجود آورده قطعا می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های بانک مرکزی برای انتقال پول مورد استفاده قرار گیرد. این آمادگی در کانال بشردوستانه وجود دارد و اگر یکی از گزینه‌های ایران بوده باشد، قطعا امکان پیگیری شرایط و استفاده از این فرصت وجود خواهد داشت.

اثر تحریم ها بر واردات واکسن کرونا

به گزارش ایسنا، با وجود ادعای دولت ترامپ مبنی بر اینکه صنعت داروی ایران تحریم نیست، اما در عمل با توجه به تحریم‌های بانکی، در سال‌های گذشته جابجایی پول برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی با دشواری‌های فراوانی رو بhه رو بوده است.

در ماه‌هایی که از شیوع کرونا گذشته، بسیاری از کشورهای جهان از آمریکا خواستند تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد اما با رد این خواسته‌ها، ایران در مبارزه با این ویروس نیز با محدودیت‌های جدید مواجه شد و حتی پس از نهایی شدن تولید چند واکسن کرونا، ایران اعلام کرد در جابجایی پول برای واردات واکسن نیز با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است. هرچند در روزهای گذشته رئیس کل بانک مرکزی از برطرف شدن مشکلات انتقال پول واکسن خبر داده اما تداوم تحریم‌های گزینه های ایران را بسیار محدود کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا