اخبار

بیش از دو میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا در بنادر غرب هرمزگان

افزایش چشمگیر ۳۸ درصدی صادرات غیرنفتی و همچنین رشد ۶۶۲ درصدی عملیات کانتینری در ۶ ماهه نخست سال

رشد صادرت از بنادر غرب هرمزگان

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از جابه‌جایی بیش از دو میلیون تن انواع کالا در بنادر غرب هرمزگان و افزایش چشمگیر ۳۸ درصدی صادرات غیرنفتی و همچنین رشد ۶۶۲ درصدی عملیات کانتینری در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرلنگه، قاسم عسکری نسب در جمع خبرنگاران ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته طی دوره زمانی ۶ ماهه سال ۹۹ در بنادر غرب استان هرمزگان گفت: در مجموع، ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۲۵۲ تن انواع کالا در بنادر غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد که از این میزان، یک میلیون و ۹۲ هزار و ۱۷۰ تن که رشد ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد مربوط به کالاهای غیر نفتی و یک میلیون و ۹۰ هزار و ۸۲ تن دیگر به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

عوامل موثر بر افزایش ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی

عسکری نسب به میزان صادرات کالاهای غیرنفتی که کالاهایی نظیر میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی را در بر می‌گیرد اشاره کرد و افزود: احداث پایانه صادراتی مواد معدنی برای بارگیری محموله‌های صادراتی نگهداری شده و ساخت پنج فروند رمپ بتنی و خاکی در راستای تسهیل در روند تخلیه و بارگیری و پهلوگیری همزمان پنج فروند شناور بارج، یدک کش و لندینگ کرافت و همچنین ارائه خدمات ۲۴ ساعته و جذب صادرکنندگان سبب شد ۵۳۹ هزار و ۵۲۱ تن کالای غیر نفتی صادر شود که آمارها افزایش ۳۸ درصدی را در این بخش از عملیات نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه گفت: از مجموع صادرات غیر نفتی انجام شده، ۴۶۰ هزار و ۶۱۸ تن به صورت رویه کابوتاژ (کران بری) در بنادر غرب هرمزگان جابجا شد که این میزان نمایانگر رشد ۲۶ درصدی در مقایسه با سال گذشته است.

افزون بر این حجم صادرات محصولات کشاورزی، دامی و احشام در بندرلنگه به رقم ۱۸۵ هزار و ۲۵۳ تن رسیده که رشد ۳۴ درصدی در این زمینه تحقق یافته است .

کاهش واردات غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان شش ماه نخست ۹۹

عسکری نسب به کاهش ۲۹ درصدی واردات کالاهای غیر نفتی در این مدت اشاره ای داشت و اظهار کرد: طی ۶ ماه نخست سال جاری، بیش از ۲۵ هزار تن کالای غیر نفتی وارد بنادر غرب هرمزگان شد که مبین رقم کاهشی ۲۹ درصدی در مقایسه مدت مشابه سال گذشته است.

وی با اشاره به حجم ۶۵ هزار و ۲۶۲ تن ترانزیت کالاهای غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان طی ۶ ماهه نخست سال ۹۹(که عمده آن محموله خودرو بوده است) خاطرنشان کرد: ۳۱ هزار و ۱۲۸ دستگاه خودروی ترانزیتی در بنادر و دریانوردی بندرلنگه تخلیه و بارگیری شد که همچنان این بندر پیش رو درامر ترانزیت به لحاظ تعداد و بالا بودن سرعت تخلیه است.

رشد ۶ برابری عملیاتی در بندر لنگه

عسکری نسب از رشد ۶۶۲ درصدی عملیات جابجایی کالاهای کانتنیری در بندرلنگه نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ سخن به میان آورد وگفت: طی این مدت، تخلیه و بارگیری ۶ هزار و ۵۵۶ TEU کانتینر پر در این بندر به انجام رسید.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در پایان تعداد شناورهای ورودی و خروجی به بنادر غرب هرمزگان طی ۶ ماه نخست سال ۹۹ را ۸ هزار و ۳۱۷ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ۴۶۰ فروند شناور بالای هزار تن و ۷ هزار و ۸۵۷ فروند نیز زیر هزار تن پهلودهی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا