اخبار

افزایش ۸۴ درصدی صادرات کردستان

ارزش صادرات ریالی کردستان نسبت به هفت ماهه نخست سال گذشته افزایش یافت

صادرات کردستان در هفت ماه ابتدای سال جاری

مدیرکل گمرکات کردستان از صادرات ۸۵۰ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۸۹۷ دلاری کالا از گمرکات استان به خارج از کشور در هفت ماهه نخست سال‌ ۹۹ خبر داد.

ارزش و مقدار صادرات استان کردستان

بختیار رحمانی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج در خصوص میزان صادرات از گمرکات استان کردستان اظهار داشت : در هفت ماهه نخست‌ سال‌جاری در مجموع ۲ میلیون و ۲۴  هزار و ۹۵ تن کالا به ارزش ۸۵۰ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۸۹۷ دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است.

وی در خصوص آمار صادرات و واردات گمرکات استان کردستان در مهرماه سال‌جاری افزود: در این ماه شاهد صادرات بالغ بر ۹۶۲ هزار و ۴۴۲ تن کالا به ارزش ۴۳۹ میلیون و ۹۷۹ هزار و ۵۷۷ دلار از گمرکات استان بوده‌ایم که با رشدی قابل ملاحظه از لحاظ ارزش ریالی به میزان ۸۴ درصد و از لحاظ تنی ۴۷ درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرکات استان کردستان خاطرنشان کرد: صادرات سایر گمرکات به میزان یک‌‌میلیون و ۶۱ هزار و ۶۵۳ تن کالا به ارزش ۴۱۰ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۳۲۰ دلار که از گمرکات استان صادر شده، از لحاظ وزنی ۶۵ درصد و از لحاظ ارزش ریالی ۷۶ درصد رشد داشته است.

رشد واردات استان کردستان

وی بیان کرد: در رویه واردات نیز در آبان‌ماه جاری بیش از ۱۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۸ میلیون دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شده که از لحاظ وزنی نسبت به هفت ماهه سال قبل ۹ درصد افزایش و از لحاظ ارزش دلاری نیز ۱۲ درصد رشد داشته است.

رحمانی‌پور با بیان اینکه گمرک باشماق رتبه نخست را در ترانزیت خارجی مقصد دارد، گفت: میزان کل ترانزیت داخلی مبدا، خارجی مبدا و خارجی مقصد به میزان ۷۸۱ هزار و ۲۲ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۰۳ میلیون و ۷۶۲ هزار و ۷۹۲ دلار است.

امانات پستی کردستان نسبت به سال گشته

وی عنوان کرد: میزان بسته‌های ورودی به گمرک و امانات پستی در هفت ماهه نخست سال‌جاری ۶۲ بسته به ارزش حدودی ۱۶ هزار و ۸۶۱ دلار بوده که ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

ناظر گمرکات استان کردستان با بیان اینکه بسته‌های خروجی به دلیل شیوع ویروس کرونا ۸۱ درصد کاهش داشته است، یادآور شد: میزان ورود و خروج خودرو نیز با توجه به شرایط اخیر کرونایی به میزان ۹۳ درصد کاهش و تعداد مسافرین نیز ۹۴ درصد کاهش داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا