آمار و شاخص‌ها

چگونه محصولات ایرانی را در ترکیه بازاریابی کنیم ؟

کدام محصول ایرانی در ترکیه مشتری دارد ؟

وقتی به موضوع صادرات فکر می‌کنیم، باید شیوه‌های سنتی صادرات را فراموش کنیم و بیشتر به استفاده از ابزارهای نوین صادرات فکر کنیم و مهارت خود را در این زمینه توسعه دهیم. قطعاً روش‌های سنتی صادرات و پیدا کردن مشتری در بازارهای خارجی نباید حذف شوند، اما حتماً لازم است تا روش‌های نوین بازاریابی که استفاده موثر و کارآمد از اینترنت برای بازاریابی و دیتابیس‌های آنلاین و معتبر برای مطالعه را باید مورد نظر قرار دهیم و به روش‌های بازاریابی خود اضافه کنیم. از این روی در این مطلب از مرکز مشاوره صادرات و واردات، به بازاریابی و یافتن بازار ومشتری برای محصولات ایرانی در ترکیه پرداخته‌ایم.

کدام کالاهای ایرانی در ترکیه محبوب‌تر هستند ؟

مرکز مشاوره صادرات و واردات یک گزارش کامل از روش‌های بازاریابی در ترکیه را آماده کرده است که می‌توانید از قسمت فروشگاه سایت، به سادگی آن را دانلود کنید. اما همین‌جا بد نیست، کالاهای محبوب ایران در ترکیه را بشناسیم.

به لحاظ ارزش دلاری، با فاصله بسیار زیاد بیشترین گروه محصولی که ایران به ترکیه صادرات می‌کند، محصولات پلیمری و خصوصاً پلی‌اتیلن است. در رتبه‌های بعدی هم مس و مس کاتد، روی، خوراکی و میوه و آجیل و سپس کودهای شیمیایی قرار دارد.

نکته‌ای که اینجا می‌تواند حائز اهمیت باشد، واردات انواع خوراکی‌های از ایران است. حضور این محصولات با توجه به ارزش ریالی که در هر کیلوگرم دارند، در مقابل کالاهای صنعتی مثل مس و پلیمر می‌تواند سیگنال مهمی برای فعالان بخش کشاورزی باشد. از این روی اگر چه در ادامه اکسل کامل گروه محصولاتی که ایران به ترکیه صادر می‌کند (محصولاتی که ترکیه از ایران وارد می‌کند) را آورده ایم، اما اشاره دقیق‌تری به صادرات محصولات غذایی ایران به ترکیه داریم تا از این طریق دقیق‌تر به این سوال که چگونه محصولات ایرانی را در ترکیه بازاریابی کنیم؛ پاسخ دهیم.

دانلود فایل اکسل مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به ترکیه (لیست کامل)

دانلود فایل اکسل لیست محصولات صادراتی ایران به ترکیه همراه با ارزش صادرات در سال ۲۰۲۰ به صورت کاملاً رایگان پس از عضویت در سایت امکان پذیر است.

برای مشاهده این قسمت به عضویت رایگان در سایت یا ارتقای سطح عضویت نیاز دارید.

 

کدام محصولات غذایی ایران به ترکیه صادر می‌شود؟

همان‌طور که در اکسل بالا (با امکان دانلود رایگان پس از عضویت در سایت) ملاحظه کردید، محصولات غذایی چهارمین گروه محصولات با بیشترین ارزش صادرات به ترکیه هستند. اما کدام محصولات غذایی ایران بیشتر به ترکیه صادرات می‌شود :

  1. پسته
  2. بادامپسته ایران صادرات به ترکیه
  3. انگور
  4. خرما

آن‌چه در این آمار و ارقام خودنمایی می‌کند، ارزش صادرات انواع پسته ایران به ترکیه است، حدود ۷۵ میلیون دلار ارزش صادرات پسته ایران به ترکیه در سال ۲۰۲۰ میلادی بوده است. ترکیه که یکی از کشورهای پیشتاز در تولید انواع شکلات است، از پسته و بادام به عنوان محصول جانبی در صنعت شکلات خود استفاده می‌کند و با توجه به فاصله جغرافیایی کم ایران و ترکیه، می‌تواند مقصد صادراتی جذابی برای تاجران و کشاورزان پسته ایرانی باشد.

اگرچه ترکیه عمدتاً پسته خام را از ایران خریداری نموده است، اما این فرصت برای صنایع تبدیلی ایران وجود دارد تا فرآوری پسته به محصولاتی مثل کره پسته یا نظایر آن، ارزش افزوده بیشتری را برای اقتصاد ایران داشته باشند.

مرکز مشاوره صادرات و واردات امکان آماده‌سازی گزارش‌های اختصاصی از شرکت‌های خریدار محصولات شما در کشورهای مختلف دنیا از جمله ترکیه را دارد و همواره می‌توانید از طریق روش‌های مختلف ارتباطی موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

منبع : مرکز انستیتو آمار کشور ترکیه

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا