آمار و شاخص‌هابازرگانی خارجی

صادرات گوجه‌فرنگی از ایران به روسیه

روسیه، بازار جذاب برای گوجه‌فرنگی ایرانی

جنگ روسیه و اوکراین که در زمستان ۲۰۲۲ به راه افتاد، بسیاری از معادلات جهانی را تغییر داد. یکی از مهم‌ترین این تغییرات، مسائل انرژی در اروپا و کاهش شدید یورو در مقابل دلار آمریکا بود. روسیه که با اهرم انرژی به شدت اروپا را تحت فشار قرار داده است، خودش با مشکلات زیادی پس از تحریم‌های اروپا روبرو شده است. یکی از مسائل مهمی که روسیه با آن روبرو است «امنیت غذایی» است که البته برای رفع این مشکل آن‌ها روی تولیدات کشاورزی چین و باقی متحدان خود از جمله ایران حساب ویژه‌ای باز کرده است. صادرات گوجه‌فرنگی از ایران به روسیه در گذشته هم رواج داشته است و این محصول در حجم نسبتا قابل توجهی از ایران به روسیه صادر می‌شده است، اما حالا با قیمت‌های جدید و شرایط جدید روسیه، صادرات گوجه‌فرنگی به روسیه جذاب‌تر هم شده است. در ادامه درباره جذابیت و ارزآوری صادرات گوجه‌فرنگی به روسیه، اطلاعات بیشتری را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم.

چرا صادرات گوجه‌فرنگی به روسیه ؟

در حالی که روابط دیپلماتیک ایران با بسیاری از کشورهای دنیا تحت تاثیر تحریم‌ها تیره و تار است، روسیه از معدود نقاطی از دنیاست که شاید بتواند با ایران مراوداتی داشته باشد. البته نقل و انتقال پول با روسیه هم به دلیل مسائل تحریمی و بین بانکی، هیچ‌گاه ساده نبوده است اما حالا و پس از تحریم‌هایی که غرب علیه روسیه پس از جنگ با اوکراین وضع کرده است، روس‌ها بیش از پیش به تولیدات کشاورزی ایران نیازمند شده‌اند و حالا شرایط برای صادرات ایران به روسیه اندکی از قبل فراهم‌تر است.

روسیه به دلیل قرار گرفتن در حاشیه‌ی‌ دریاچه‌ی خزر و فاصله نسبتاً کمی که با ایران دارد، ظرفیت مناسب و بالایی برای صادرات، بسیاری از محصولات کشاورزی دارد. اما به طور خاص گوجه‌فرنگی و مشتقات آن مثل رب گوجه‌فرنگی از اهمیت ویژه‌ای در سبد غذایی روسیه برخوردار است. اگر موضوع جنگ که مشکلاتی را در تامین محصولات غذایی روسیه ایجاد کرده است کنار بگذاریم، آن‌ها به دلیل شرایط اقلیمی در عمده زمان سال، امکان تولید گوجه‌فرنگی را ندارند و تولید گلخانه‌ای هم با هزینه‌های بالای انرژی شرایط را تا حدی دشوار می‌کند.

روسیه یکی از بزرگترین واردکنندگان گوجه‌فرنگی !

نمودار زیر گویای این موضوع است که ترکیه، از بزرگترین واردکنندگان گوجه‌فرنگی در دنیا محسوب می‌شود. آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و روسیه از بزرگترین بازارهای گوجه فرنگی هستند که در این میان روسیه به ایران نزدیک است و می توان برای این بازار برنامه‌ریزی کرد.

صادرات گوجه فرنگی ایران به روسیه

World Importers of Tomatoes

مجموع این عوامل از روسیه، بازاری جذاب برای صادرات گوجه‌فرنگی ایران ساخته است و فکر می‌کنیم بازرگان‌ها و تولیدکنندگان خوب است به صادرات گوجه‌فرنگی از ایران به روسیه فکر کنند. اگر برای ورود به بازار روسیه جدّی هستید، مطالعه فایل «روش‌های بازاریابی در روسیه» هم به شما پیشنهاد می‌شود.

ترکیه، رقیب اصلی !

ترکیه، روابط خوبی با روسیه دارد و در زمینه تولید گوجه‌فرنگی (Tomato) نیز شرایط بهتری از ایران دارد. البته در سال‌های گذشته صادرات گوجه‌فرنگی به روسیه لغو شد و محصولات ایرانی جایگاه خوبی در این بازار پیدا کردند. با این وجود، ممکن است شرایط جدیدِ روسیه باعث شود این صادرات (یعنی صادرات گوجه‌فرنگی از ترکیه به روسیه) از سرگیری شود. به هر شکل، اما مسافت کمتر ایران، مسیر دریایی و قیمت پایین‌تر محصول ایرانی، مزیت‌هایی است که گوجه‌فرنگی ایران در مقایسه با گوجه‌فرنگی ترک در بازار روسیه دارد.

مقایسه قیمت گوجه فرنگی در ایران و روسیه

اگر قیمت مصرف‌کننده را در روسیه معیار مقایسه قیمت قرار دهیم، خواهیم دید که فاصله قیمتی زیادی بین قیمت گوجه‌فرنگی در ایران و روسیه وجود دارد. البته باید توجه داشته باشیم که قیمت گوجه فرنگی در ماه‌های مختلف بسیار متفاوت است. آن‌چه در ادامه به عنوان مقایسه قیمت مشاهده می‌کنید، مربوط به متوسط قیمت در تیرماه ۱۴۰۱ است.

قیمت یک کیلوگرم گوجه فرنگی (رسمی) در مسکو (برای مصرف کننده) ۴ دلار و ۲۰ سنت آمریکا است. اگر هر دلار را ۳۰ هزار تومان محاسبه کنیم یعنی کیلویی ۱۲۶ هزار تومان.

قیمت یک کیلوگرم گوجه فرنگی (رسمی) با همان کیفیت در تهران برای مصرف کننده ۲۵ هزار تومان است !

اگر قیمت گوجه‌فرنگی در بازار عمده فروشی روسیه مورد نظرتان هست، نمودار زیر را برای انواع گوجه فرنگی مشاهده کنید.

قیمت گوجه فرنگی در روسیه

بزرگترین صادرکننده گوجه‌فرنگی ایران

آن‌طور که از اطلاعات غیررسمی برآورد می‌شود، آتاویتا که یک برند تولیدکننده محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی است را باید بزرگترین صادرکننده گوجه‌فرنگی ایران بدانیم که تقریباً تمام صادرات خود را به روسیه انجام می‌دهد. اما بازار گوجه‌فرنگی ایران تنها محدود به روسیه نمی‌شود، عراق و امارات متحده عربی هم بازارهای مهمی برای ایران هستند که تنها بازار عراق سالانه حدود ۸۰ میلیون دلار خرید گوجه فرنگی از ایران دارد.

اگر به بازار گوجه‌فرنگی (بازار صادراتی) علاقه‌مند هستید، سایت Tomatonews می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

نوشته های مشابه

‫۹ دیدگاه ها

  1. سلام و وقت بخیر
    خیلی ممنون از ارایه آمار قیمت گوجه فرنگی ارقام مختلف در بازار مرکزی روسیه. آیا آمار قیمت در ماههای آگست تا ژانویه را هم دارید؟ سپاسگزارم اگر انرا هم اعلام بفرمایید.

  2. صادرات گوجه باید به صورت نیمه سبز و در کامیونهای یخچال دار باشه تا ماندگاری خوبی داشته باشه. ضمن اینکه با آفات گوجه در زمان کشت باید به صورت غیرشیمیایی مقابله کرد تا سموم باقی مانده گوجه در حد مجاز باشه. یعنی کاشت داشت برداشت و حمل باید کاملا اصولی و براساس مبانی علمی باشه تا بتونی به روسیه و کشورهای اروپایی صادر کنی.

  3. از آمار بسیار خوبی که درباره صادرات گوجه فرنگی به روسیه ارائه کردید ممنونم. اما سوال من اینه که روسیه گوجه فرنگی رسمی میخره یا از این جدید ها ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا