اخبار

ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری تجارت با عراق

ترسیم نقشه راه برای رسیدن به ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری تجارت میان ایران و عراق

وزارت صمت برای استفاده از ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری تجارت با عراق چه برنامه ای دارد؟

بنا به اعلام شاتا، علیرضا رزم‌حسینی در دیدار با علاء احمد الجبوری اظهار کرد: راهبرد وزارت صمت در حوزه تجارت بین المللی، صادرات به ۱۵ کشور همسایه است که ۷۰ درصد صادرات ایران به این کشور‌ها در سال جاری بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ترسیم نقشه راه برای رسیدن به ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری تجارت میان دو کشور را خواستار شد.

وی در خصوص صادرات به عراق  اعلام کرد: عراق رتبه اول صادرات ایران به کشور‌های همسایه را در اختیار دارد و ما به دنبال گسترش و تعمیق مراودات تجاری برای ارتقاء سطح صادراتی هستیم.

تعمیق روابط تجاری میان ایران و عراق

رزم حسینی در ادامه به برخی ظرفیت‌های کشورمان اشاره کرد و گفت: ۳۰ میلیون تُن فولاد تولید می‌کنیم، در حوزه مس به ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار تُن رسیده‌ایم و صادرات فلزات کشورمان نیز به ۸ میلیارد دلار رسیده است.

صادرات فولاد

وی همچنین اضافه کرد: در آینده‌ای نزدیک به ظرفیت تولید بیش از ۵۲ میلیون تُن فولاد می‌رسیم و در چهار سال آینده در حوزه تولید مس جزو ۱۰ کشور برتر دنیا خواهیم بود که این ظرفیت‌ها، زمینه‌های مناسبی برای تعمیق روابط تجاری میان ایران و عراق خواهند بود.

برگزاری نمایشگاه های تخصصی در عراق

وزیر صمت همچنین بر آمادگی ایران برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در شهر‌های اصلی عراق و فعالیت در حوزه نوسازی و بهسازی صنایع تأکید کرد و گفت: به رغم وجود تحریم‌ها، اما در حوزه تولید لوازم خانگی به همت تولیدکنندگان داخلی گام‌های خوبی برداشته شده است و این حوزه نیز زمینه مناسبی برای تعمیق همکاری‌های دو کشور می‌باشد.

کشت فرامرزی غلات در عراق

رزم حسینی همچنین بر آمادگی کشورمان برای کشت فرامرزی در زمینه گندم، جو و ذرت در عراق تاکید کرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های مناسب در حوزه زمین و سطح قابل کشت، آب و خاک این حوزه می‌تواند تاثیر گذار باشد و با ایجاد تجارت پایدار و درازمدت با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط دو کشور، زمینه ایجاد اشتغال و توسعه را فراهم آورد که شرکت بازرگانی دولتی ایران با تعامل و هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه می‌تواند سفارش دهنده باشد.

آمادگی ایران برای ارائه خدمات فنی مهندسی در عراق‏

وی همچنین بر تسهیل امور واحد‌های تولیدی و شرکت‌های خدمات فنی مهندسی ایران در عراق تاکید کرد و ادامه داد: درحوزه خودروسازی آماده همکاری با ایجاد شرکت مشترک در عراق و سرمایه‌گذاری مشترک هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان همچنین تسویه مطالبات کشورمان در بانک‌های عراقی از طریق حواله یا تهاتر را مورد تاکید قرار داد و خواستار همکاری عراق در این حوزه شد.

رزم حسینی با اعلام اینکه وزارت صمت بیش از ۶۰ میلیارد دلار صادرات ایران را در اختیار دارد، همچنین اضافه کرد: کمیته مشترک با مشارکت بخش خصوصی دو کشور ایجاد می‌کنیم و به عنوان دو وزارتخانه مسیر و حضور دو کشور را در حوزه مراودات تجاری فراهم می‌آوریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا