اخبار

گفت وگو با مقامات عراقی برای رفع مشکلات صادرات به عراق

استاندار خوزستان در راستای رفع موانع صادرات به عراق از مرزهای خوزستان گفت: این آمادگی وجود دارد که در راس هیئتی اعزامی از استان با مقامات عراقی مذاکرات جدی صورت گیرد.

غلامرضا شریعتی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا به اینکه وضع و اعمال تعرفه‌های وارداتی از سوی کشور عراق، روند تجارت از مرزهای استان را تحت الشعاع قرار داده است اشاره کرد وگفت: بعد از انجام هماهنگی های لازم به منظور رفع مشکلات صادارات کالاهای ایرانی به عراق به زودی طی مذاکرات رو در رو با مقامات عراقی از نزدیک دیدار و گفت‌وگو خواهد شد.

آمادگی  مذاکره اتاق بازرگانی اهواز برای رفع موانع صادرات به عراق

وی ادامه داد: این آمادگی وجود دارد تا شخصا و به همراه هیاتی متشکل از مسئولان اتاق بازرگانی اهواز و دیگر دستگاه‌های اجرایی مرتبط طی سفری به کشور عراق، با استانداران بصره، العماره و میسان دیدار و ضمن بررسی مشکلات، رفع موانع صادرات کالاهای ایرانی از مرزهای خوزستان را پیگیری کنیم.

مشکل اصلی موانع صادرات به عراق چیست؟

نماینده عالی دولت در استان اضافه‌کرد: با طرف عراقی مطرح می کنیم بجای اینکه نیازهای خود را از ترکیه تامین کنند، اجازه دهد تا با سیاست‌گذاری صحیح ، کالاهای مورد نیاز آنها از طریق مرزهای ایران تامین گردد.

شریعتی تصریح‌کرد: شرایط مرزها نسبت به چندماه گذشته که به دلیل کرونا مسدود و تعطیل بوده، بهبود یافته اما انتظار بر این است که با همکاری که صورت می‌گیرد، روند فعالیت‌های تجاری در مرزهای استان خوزستان به زمان قبل از شیوع کرونا برگردد.

همکاری های ایران و عراق در دوران کرونا

شریعتی خاطرنشان‌کرد: استان خوزستان و جمهوری اسلامی در ایامی که کشور عراق با مشکل کرونا روبه رو است در قالب تفاهم‌نامه‌هایی که از قبل منعقد شده بود، به همکاری‌های بهداشتی و درمانی خود با این کشور ادامه می دهد.

همچنین پیش از این نیز برخی از استانداران همجوار در هفته‌های گذشته به منظور دریافت کمک های درمانی در استان خوزستان حضور پیدا کرده بودند.

وی افزود: در همین راستا نیز از طرف عراقی انتظار می‌رود به منظور رونق مرزهای استان، موانع موجود در مسیر صادرات کالاهای ایرانی را برطرف کنند.

استان خوزستان دارای ۲ گذرگاه مرزی زمینی با کشور عراق است. صادرات کالا از مرز چذابه و شلمچه در حال حاضر در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته انجام می‌گیرد.

مرکز مشاوره صادرات و واردات فرصت های ویژه ای را در تجارت با عراق شناسایی کرده است. برای مشاهده این فرصت ها می توانید به قسمت گزارش ها مراجعه کنید. و یا برای دریافت مشاوره اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا