اخبار

صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی دو برابر میشود!

تولید روزانه یک میلیون ماسک و ۶ میلیون لیتر مواد ضدعفونی در آذربایجان شرقی و دو برابر شدن صادرات غیرنفتی استان

چگونه صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی با شیوع کرونا افزایش یافت؟

همانطور که اقتصاد تمام جهان متاثر از کروناویروس است و کشور ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، ایران هم که دومین کشور درگیر این ویروس بود و پیش از آن هم اقتصاد مناسبی نداشت بر معضلاتش افزوده شد. تعطیل شدن واحد های تولیدی و افزایش نرخ بیکاری از یک طرف و گرانی و تورم و سایر عوامل از طرف دیگر فشار اقتصادی را چندین برابر کرده اند. اما در این میان شاهد به وجود آمدن برخی فرصت ها نیز بوده ایم.

یکی از این فرصت ها برای تولیدی ها تغییر کاربری و اقدام به تولید ملزومات روزانه مردم برای پیشگیری از کوید۱۹ ، یعنی تولید ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده بود. در همین راستا استاندار آذربایجان شرقی خبر از تولید روزانه یک میلیون ماسک و ۶ میلیون لیتر مواد ضدعفونی در این استان داد.

نقش شرکت های دانش بنیان در این افزایش

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز،  محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی امروز در جلسه اقتصاد و دانش بنیان و جهش تولید که در استانداری آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اظهار کرد: همان‌طور که آقای ستاری گفتند این سفر با سفرهای قبلی متفاوت است و شاهد تحولات زیادی بوده است.

وی با بیان اینکه مراد این است تا دانش به وفور تولید، توزیع و کاربرد پیدا کند، افزود: همه چیز گواه بر این است که ما در مسیر درستی حرکت کردیم به طوریکه صادرات غیرنفتی استان سال گذشته ۲.۲ برابر افزایش یافته است.

استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: نرخ بیکاری از ۱۰/۳ درصد به ۹/۷ درصد کاهش یافته است.

جوانان و مراکز رشد دانشگاه ها

وی با تاکید بر اینکه همه دانشگاه‌ها دارای مرکز رشد هستند و هر روز شاهد اشتیاق جوانان فعال این مراکز هستیم، گفت: یکی از این تکنولوژی‌ها مدیریت کرونا است زیرا تولید و توزیع ماسک، مواد ضدعفونی، صادرات کیت‌های تشخیص مصداق این امر است.

پورمحمدی اعلام کرد: روزانه یک میلیون ماسک و ۶ میلیون لیتر مواد ضدعفونی در این استان تولید می‌شود.

وی با اشاره بر اینکه تحریم مصداق ضرب‌المثل عدو شود سبب خیر، گر خدا بخواهد، تصریح کرد: توانایی مراکز رشد و کارخانجات استان بیش از این است و اگر حمایت لازم شود قطعا پیشرفت بیشتری حاصل خواهد شد.

به این ترتیب با بهره گیری از توانمندی های جوانان و حمایت از آنان صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته توانست دو برابر شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا