اخبار

افزایش صادرات کالا از گمرک زنجان در سال ۱۴۰۰

میرهاشم سید احمدی مدیرکل گمرک استان زنجان گفت:این استان در سالی که گذشت ۲۷۰ میلیون دلار صادرات داشته، که این میزان نسبت به دوسال گذشته یعنی ۱۳۹۸، ۲۱ درصد افزایش داشته است.

 به لحاظ وزنی هم ۱۵۹ هزار تن میزان صادرات استان در سال ۱۳۹۹ بود که نسبت به مدت مشابه دو سال ۲۶ درصد رشد داشته است، این در حالی است که صادرات ایران  ۱۶ درصد از نظرارزش و ۶ درصد  از نظر وزنی کاهش داشته است.

سال گذشته میزان واردات استان نیز ۴۱۱ میلیون دلار بوده، که نسبت به سال ماقبل آن، ۱۹ درصد رشد داشته است، در حالی که ایران ۱۶ درصد کاهش داشت. میزان واردات از نظر وزنی هم ۴۵۳ هزار تن بود که رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته اش را نشان می دهد که این عدد در ایران ۱۲ درصد کاهش را نشان میدهد.

افزایش صادرات کالا از گمرک زنجان در سال ۱۴۰۰

میزان رشد واردات و صادرات در سال های گذشته

مدیر کل گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه میزان عبور موقت استان در سال گذشته ۷۸ میلیون دلار بود، ادامه داد: این رقم نسبت به سال ۹۸، رشد ۴۳ درصدی و به لحاظ وزنی هم یک رکورد خوب و بالای ۲۷۰ هزار تنی را ثبت کرد که نسبت به سال ۹۷ ، ۴۶ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سال ۹۲ صادرات استان با نوسانات ۲۵۶ میلیون دلار بود، اظهار داشت: با توجه به محدودیت های ارزی، ممنوعیت صادراتی این روند بصورت سینوسی بوده که اوج صادرات استان طی دو سال گذشته ، ۳۵۰ میلیون دلار را ثبت کرد که امیدواریم امسال به این رقم برسیم.

سیداحمدی افزود: واردات  استان در سال ۹۲، با میزان ۲۵۲ میلیون دلار آغاز شد که به طور نوسانی ادامه داشت که اوج این رقم در سال ۹۴، به ۴۱۱ میلیون دلار رسید.

وی اظهار داشت: موضوع ورود موقت از سال ۹۴ در استان با ۱۶ میلیون دلار آغاز شد که این میزان در سال گذشته به رقم ۷۸ میلیون دلار رسید و به لحاظ درآمد نیز از سال ۹۵، ۱۱۷ میلیارد تومان بود که  بصورت رشدی در سال گذشته ۲۲۰ میلیارد تومان رسید.

 مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به آمار عملکرد فروردین امسال گمرک زنجان نیز گفت: برای اولین بار در روز هفتم فروردین سال جاری شمار کامیون های ورودی به گمرگ به ۳۵۰ دستگاه رسید  که بالای هفت هزار و ۵۰۰ تن واردات داشتیم که این یک رکورد محسوب می شود.

وی با بیان اینکه گمرگ استان عملکرد فروردین امسال را با ۳۰ میلیون دلار در بخش صادرات آغاز کرده است، خاطرنشان کرد: این مهم نسبت به سال گذشته ۶۳۶ درصد رشد دارد و بالای ۱۶ هزار تن بوده که ۵۱۲ درصد رشد کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا