اخبار

افزایش قیمت نفت اوپک به بیش از ۴۱ دلار

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیروز(26 شهریورماه) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

افزایش قیمت سبد نفتی سازمان اوپک

به گزارش بازار به نقل از شانا، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز ۴۱ دلار و ۲۹ سنت بود در حالیکه روز سه‌شنبه (۲۵ شهریورماه) ۳۹ دلار و ۳۵ سنت بود.

سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگوست.

قیمت نفت‌ خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (پنجشنبه، ۲۷ شهریورماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب ۴۲ دلار و سه سنت و ۳۹ دلار و ۸۳ سنت به ازای هر بشکه بود.

چه چیزی قیمت نفت را تغییر میدهد؟

به گزارش بازار به نقل از شانا، قیمت نهایی شاخص نفت خام برنت روز دوشنبه (۲۴ شهریورماه) ۳۹ دلار و ۶۱ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا ۳۷ دلار و ۲۶ سنت بود.

قیمت نفت امروز کاهش یافت، زیرا در حالی که چشم‌انداز تیره‌تر تقاضای جهانی سوخت سبب فروش‌های جدید شد، پوشش کوتاه‌مدت پیش از نشست اواخر این هفته کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) سبب شد این زیان‌ها محدودتر باشند.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر تحقیقات شرکت نیسان در این باره گفت: با وجود این، هنوز هم بعضی از سرمایه‌گذاران پیش از نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC)  موقعیت‌های کوتاه‌مدت سودآوری کسب کردند.

وی اظهار کرد: بازارهای سهام قوی‌تر ایالات متحده نیز از این مسئله پشتیبانی کردند، زیرا به‌تازگی رابطه بین بازارهای سهام و نفت زیاد شده است.

کاهش تقاضای نفت تا ایان سال میلادی ۲۰۲۱

اوپک گزارشی در مورد بازار نفت در سال جاری و سال آینده ارایه داد و اعلام کرد در سال بعد تقاضای نفت دنیا ۱.۱ میلیون بشکه کمتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود. این در حالیست که بسیاری از تولید کنندگان غیر اوپکی تولید خود را افزایش داده اند.

چند روز قبل از جلسه وزیران نفت کشورهای عضو اوپک، این سازمان گزارش تازه ای در مورد بازار نفت دنیا ارایه داد و در این گزارش اعلام کرد که با وجود مشاهده احیای عرضه نفت و از سر گیری فعالیتهای تولیدی در بسیاری از حوزه های شیل در امریکا ولی همچنان تقاضا در سطح پایینی قرار دارد و انتظار افزایش تقاضا هم وجود ندارد. طبق این گزارش تقاضای نفت در دنیا تا انتهای سال بعد احیا نمی شود و باید از سیاستی برای مقابله با اثر گذاری این مساله روی قیمت نفت در پیش گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا