اخبار

کارت بازرگانی ۲۱۰۰ صادرکننده متخلف تعلیق شد!

حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت، گفت: کارت بازرگانی ۲۱۰۰ صادرکننده که ایفای تعهد ارزی آن‌ها صفر بوده است، تعلیق شد.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در رابطه با تعلیق کارت های بازرگانی تصریح کرد: میزان صادرات غیرنفتی کشور از بازه زمانی ۲۲ /۱/ ۹۷ تا پایان سال  ۹۸ بیش از ۸۰ میلیارد دلار بوده، اما تعهدات ارزی به این میزان نبوده است.

ارز حاصل از صادرات غیر نفتی سال های ۹۷ و ۹۸

رئیس سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: در سال های ۹۷ و ۹۸ حدود ۵۵ میلیارد یورو صادرات غیر نفتی داشتیم و میزان تعهدات ارزی ۵۰ میلیارد یورو  بوده است. بر اساس آمار  بانک مرکزی از صادرات غیرنفتی به غیر از گاز و فرآورده های نفتی، ۵۰ میلیارد یورو ارز باید به کشور باز می گشت اما تنها ۳۳ میلیارد یورو بازگشته  و  ۱۷ میلیارد یورو ارز هنوز باقی مانده و بازنگشته است.

زادبوم در خصوص شرکت هایی که ارز را بازنگردانده اند گفت: شرکت های دولتی و خصوصی به سه دسته تقسیم می شوند. دسته اول شرکت هایی که کارت بازرگانی دارند و به عنوان واحد تولیدی کار می کنند. دسته دوم شرکت هایی که کارت بازرگانی دارند و صرفا فعالیت بازرگانی انجام می دهند و دسته سوم کارت بازرگانی ندارند و  با کارت پیله وری و مرزنشینی فعالیت می کنند.

او ادامه داد: ۲۱ هزار صادرکننده کارت بازرگانی دارند، حدود ۱۰ هزار نفر کارت بازرگانی ندارند  و با کارت پیله وری و مرزنشینی فعالیت می کنند.

کارت بازرگانی کدام صادرکنندگان تعلیق شده است؟

این مقام مسئول در خصوص برخورد با کسانی که تعهدات ارزی خود را انجام نداده اند گفت:کارگروهی متشکل از اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، گمرک و وزارت صمت در این خصوص تصمیم گیری می کند و بر این اساس صادرکنندگانی که تا تاریخ ۲۱ تیر ماه امسال هیچ تعهد ارزی به بانک مرکزی نداشتند، کارت بازرگانی آن‌ها تعلیق شده است.

او افزود: در مرحله اول کارت بازرگانی  ۲۵۰۰ نفر تعلیق شد که  ۴۰۰ نفر ایفای تعهدات ارزی کردند و تعلیق کارت های آن ها برداشته شد و ۲۱۰۰ شرکت باقی  ماندند که ایفای تعهد ارزی آن ها صفر درصد بود.

فرصت صادرکنندگان جهت ایفای تعهدات ارزی

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: صادرکنندگانی که یک تا ۳۰ درصد تعهد ارزی ایفا کرده اند در تاریخ ۱۵ شهریور و صادرکنندگانی که ۳۱ تا ۶۹ درصد تعهد خود را ایفا کرده اند، در تاریخ ۳۱ شهریور کارت بازرگانی آن‌ها تعلیق می‌شود.

او افزود: صادرکنندگان جهت جلوگیری از تعلیق کارت بازرگانی خود باید ایفای تعهدات ارزی خود را حداقل به ۶۹ درصد برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا