اخبار

چهار سناریو برای واردات خودرو

آیا واردات خودرو آزاد شد؟ چه کسانی میتوانند خودرو وارد کنند؟

واردات خودرو و شرایط آزاد سازی آن

به نقل از خبرگزاری آریا،  رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری تشریح بودجه ۱۴۰۰ شرایط آزادسازی واردات خودرو را اعلام کرد. چهار گروه می توانند خودرو به کشور وارد کنند.


به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از اقتصادنیوز، محمد باقر در این نشست با اشاره به اینکه اگر کشور به حالت عادی بازگردد و واردات خودرو لطمه ای به منابع ارزی نزند، وارادات آزاد خواهد شد گفت: اما اگر کشور در شرایط فعلی باشد قطعا تا زمانی که محدودیت ها باشد به دلیل لطمه به منابع ارزی واردات به شکل فعلی خواهد بود.

پیش شرط اعلام شده در حالی است که در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ نیز حقوق ورود قابل توجه ای برای خودرو در نظر گرفته شده است و فعالان بازار خودرو آن را یکی از نشانه های آزادسازی واردات خودرو در نظر گرفتند. در بودجه پیشنهادی دولت دو هزار میلیارد تومان تحت عنوان حقوق ورودی خودرو در نظر گرفته شده است.

بودجه ۱۴۰۰ و واردات خودرو

دولت در حالی اقدام به پیش بینی حقوق ورودی خودرو در بودجه سال ۱۴۰۰ کرده است که طی هفته های اخیر بهارستان نشین ها در طرح ساماندهی عرضه و تولید خودرو چهار مسیر برای واردات خودرو پیش بینی کرده بودند. هر چند این طرح هنوز در صحن علنی مجلس تصویب نشده، اما رقم پیش بینی شده در بودجه ۱۴۰۰ نشان می دهد که اتفاقاتی در این زمینه در حال رخ دادن است که شاید بتوان آن را به آزاد شدن واردات خودرو نسبت داد.

چهار سناریو احتمالی برای واردات خودرو

در طرح ساماندهی عرضه و تولید خودرو تصمیم گیران این بخش چهار مسیر برای واردات خودرو پیش بینی کرده اند و این نکته را نیز مدنظر قرار داده اند تا به این طریق واردات بدون انتقال ارز صورت گیرد. چهار سناریوی پیشنهادی از سوی تصمیم گیران به شرح زیر است:

  • دسته اول: «در صورتی افراد و خودروسازان می‌توانند اقدام به واردات خودرو کنند که خودرو صادر کرده باشند، در این شرایط این عده می توانند معادل صادرات، خودرو وارد کنند»
  • دسته دوم: «قطعه‌سازان نیز اگر قطعاتی را صادر کنند می‌توانند معادل آن خودرو به کشور وارد کنند»
  • دسته سوم: «در این طرح همچنین پیش بینی شده «افراد حقیقی غیردولتی که نفت را خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند نیز می‌توانند از محل ارز آن اقدام به واردات خودرو کنند».
  • دسته چهارم: «علاوه بر گروههای مذکور « اشخاصی که ارز در بیرون از کشور دارند که تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند نیز می‌توانند از محل آن خودرو به کشور وارد کنند».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا