اخبار

صادرات گندم و دیگر غلات از اوکراین از سر گرفته می‌شود

با میان‌جی‌گری ترکیه بین روسیه و اوکراین توافق شد

بحران غذا در دنیا بسیار جدّی شده است و علاوه بر مسائل اقلیمی و زیست‌محیطی این‌بار جنگ روسیه و اوکراین از تامین‌کنندگان مهم غلات در دنیا هستند، هم مزید بر علت شده است. حالا با تلاش سازمان ملل و میان‌جی‌گری ترکیه ظاهراً قرار است صادرات غلات از اوکراین از سر گرفته شود.

صادرات غلات از بنادر دریای سیاه

به گزارش الجزیره، طی مراسمی که دیروز جمعه با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در استانبول برگزار شد، دو طرف روسی و اوکراینی توافق کردند تا صادرات غلات از بنادر دریای سیاه از سر گرفته شود. توافق امروز در حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل امضا شد.

نوشته های مشابه

گوترش در سخنانی قبل از امضای این توافق اعلام کرد، سازمان ملل تمام تلاش خود را برای اجرای موفق این توافق انجام می‌دهد. اردوغان نیز با تشکر از روسای جمهور روسیه و اوکراین برای پذیرش این توافق گفت، از اینکه تلاش‌های کشورش برای امضای این توافق باعث شود تا قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یابد، احساس افتخار و خرسندی می‌کند. اردوغان هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که این توافق گامی آغازین برای صلح بین دو کشور باشد.

صادرات گندم از اوکراین
امیدواری ها به حل مساله کمبود گندم در جهان افزایش یافت

روسیه و اوکراین پشت یک میز ننشستند

از نکات قابل توجه مراسم امروز این بود که نمایندگان اوکراینی حاضر نشدند با مقام روسی پشت یک میز بنشینند و قرارداد مربوط به اوکراین در مراسم امروز از طرف خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امضا شد.

روسیه و اوکراین هر دو از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان هستند.

صادرات گندم از اوکراین

جزئیات توافق امروز هنوز اعلام نشده اما خبرگزاری تاس روسیه به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرده سه بندر اوکراین از جمله بزرگترین هاب صادراتی این کشور در اودسا بازگشایی می‌شوند. بنادر دیگر چرنومورسک و یوژنی هستند.

محاصره بنادر اوکراین توسط یگان نیروی دریای سیاه روسیه از زمان آغاز حمله روسیه باعث کاهش تامین غلات در سراسر جهان و افزایش بهای آن در سطح دنیا شده است.

غرب، روسیه را مسئول بحران غذایی در جهان می‌داند اما مسکو این مساله را رد می‌کند و تاثیر تحریم‌های غربی را باعث کاهش صادرات مواد غذایی و کودهای کشاورزی اعلام کرده است.

اگر به بازار روسیه (Russian Market) و ورود به این بازار فکر می‌کنید، درباره بازاریابی در روسیه اینجا بیشنر بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا