اخبار

کاهش تعرفه صادرات خرما و میگو به کشور های اوراسیا

صادرات میلیون دلاری محصولات پتروشیمی، آبزیان و محصول کشاورزی بوشهر

به گفته‌ی معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت تعرفه صادرات خرما و میگو به کشورهای اوراسیا کاهش یافته و این مهم برای بازار کشوری مانند روسیه به عنوان وارد کننده ۴۰ میلیارد دلار مواد غذایی حائز اهمیت است.

توسعه بازرگانی با کاهش هزینه‎های حضور در بازارهای اوراسیا‌

به گزارش ایرنا، مجتبی موسویان ریزی روز چهارشنبه در کارگروه صادرات غیرنفتی استان بوشهر افزود: در سازمان توسعه تجارت برنامه‎های مختلفی از جمله کاهش هزینه‎های حضور در بازارهای هدف از طریق انعقاد موافقت‌ نامه‌های تجارت ترجیحی مانند نمونه ایجاد شده برای کشورهای اوراسیا شامل بلاروس، روسیه، قزاقستان و قرقیزستان و ارمنستان در راستای حمایت از صادرات انجام شده است.

کاهش تعرفه صادرات خرما و میگو

وی بیان کرد: همچنین انتخاب رایزن بازرگانی برای کشورهای هدف صادرات و کمک به بسته‎بندی و بندینگ خرما و میگو از دیگر اقدام‏های صورت گرفته برای بهبود صادرات این محصولات است.

موسویان ریزی ادامه داد: توسعه زیرساخت‎های صادراتی در گذرگاه‎های مرزی اعم از خشکی و دریایی از دیگر اقدام‏‌های صورت گرفته برای صادرات محصولات مختلف از جمله خرما و میگو به کشورهای همسایه است.

وی یادآورشد: باتوجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد صادرات به کشورهای همسایه است  می‎طلبد توسعه زیرساخت‎های صادراتی در گذرگاه‎های مرزی همواره مورد توجه باشد.

موسویان ریز ادامه داد: علاوه بر کمک‌های آموزشی به صادرکنندگان، چنانچه آنها بخواهند در خارج از کشور دفترهای مرکزهای تجاری ایجاد کنند براساس شیوه‎نامه بخشی از هزینه اجاره آنها توسط سازمان توسعه تجارت پرداخت می ‏شود که این مهم ملزم به تصویب در کمیته مربوطه است.

ظرفیت پنج میلیارد دلاری صادرات استان بوشهر

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت  گفت: ظرفیت پنج میلیارد دلاری صادرات استان بوشهر ضرورت توجه ویژه‎ای به این استان را دوچندان کرده است . همچنین وی عنوان کرد: اتاق بازرگانی بندر بوشهر با بیش از یک‌هزار عضو در واقع لشکر صادرکنندگان معتبر و بالای یک میلیون دلار کشور است.

موسویان ریز گفت: در این راستا برنامه مناسب برای حمایت از صادرکنندگان تسهیل تجارت و صادرات، توسعه زیرساخت‌ها، کمک به بدنه شرکت‎‏ها و برداشتن موانع فراروی ایفای تعهدات ارزی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همچنین باید برای استانی مانند بوشهر دفتر خدمات صادراتی و یا دفتر مرکز تجاری بوشهر در مسکو ایجاد شود تا بتواند ظرفیت های صادراتی استان به کشور ظرفیت‌داری مانند روسیه را افزایش داد.

محصولات صادراتی بوشهر به روسیه

موسویان ریز اظهارداشت: سه گروه از محصولات استان بوشهر شامل  پتروشیمی، آبزیان و محصول کشاورزی در گروه‌های چهارگانه صادراتی ایران به روسیه قرار دارد.

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت عنوان کرد: چنانچه بوشهری‌ها خودشان بدون واسطه در بازار روسیه حضور داشته باشند می‌توانند از ظرفیت بازار آن برای صادرات محصولات تولیدی استان بخوبی استفاده کنند چراکه از لحاظ بانکی نیز بهترین نوع همکاری با ایران دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا