آمار و شاخص‌هابازاریابیبازرگانی خارجی

کسب و کارهای بزرگ دنیا :کسب و کارهایی از ۶ کشور

از هند تا مصر

شیوه‌های شناخت و آشنایی با کشورهای مختلف جهان بسیار متنوع و گسترده هستند، گاهی یک خوردنی خوشمزه و خاص یا آثار تاریخی یا فرهنگی متفاوت همچون تاج محل یا برج ایفل و … سبب آشنایی ما با کشورهای مختلف جهان می‌شود. اما اغلب بعید یا دور از تصور ماست که با شنیدن نام یک کسب و کار موفق در جهان، ما به یاد کشور مبداء آن بیفتیم! حالا کسب و کارهای بزرگ دنیا را با هم مرور می‌کنیم.

کسب و کارهای بزرگ در ۶ گوشه جهان

این بار، ما در مجموعه مقاله‌های مرکز مشاوره صادرات و واردات قصد داریم، ضمن معرفی ۶ کسب و کار در ۶ کشور مختلف جهان، درباره‌ آنها و دلیل شهرتشان با شما سخن بگوییم. در این انتخاب سعی کرده‌ایم به کشورها در قاره‌های مختلف زمین رفته و از هر کدام یک کسب و کار موفق را به شما معرفی کنیم. حالا Big companies in different countries را بخوانید.

پس اگر شما نیز مشتاقید، تا دربارۀ مشهورترین کسب و کارهای بزرگ در کشورهای هند، آلمان، روسیه، ترکیه، دانمارک و مصر بیشتر بدانید. با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید.

کسب و کار بزرگ در هندوستان

اغلب ما با شرکت‌هایی همچون گوگل، اپل یا فیس بوک آشنایی داریم و می‌دانیم دفتر اصلی آنها در کدام کشور قرار دارد؟. اما درباره‌ی برند محبوب IKEA چطور؟ می‌دانستید که شعبه‌ی اصلی آن در کشور سوئد واقع شده‌است؟

مجموعه شرکت‌های TATA نیز همانند برند IKEA ممکن است کمی برای ما ناشناخته باشد و اطلاعات خاصی دربارۀ آن نداشته باشیم. اما باید بگوییم، TATA، محبوب‌ترین برند بین‌المللی کسب و کار بزرگ در هند است و ۳۰ شرکت در ۱۰ حوزه‌ی مختلف تجاری، زیر مجموعه‌اش دارد.

این برند معتبر چند ملیتی، بزرگ‌ترین شرکت خصوصی در کشور هند است و کارش را در سال ۱۸۶۸ میلادی آغاز کرده‌ و امرزه چندین شرکت تابعه و زیرمجموعه دارد. مهم‌ترین زیر مجموعه‌های این شرکت زیرخوشه‌ای تاتا موتور، تاتا استیل، خدمات مشاوره تاتا، هتل‌های تاج، چگوار کارز، لندرور، تاتا پاور و تاتا دوو هستند.

تاتا موتور، بزرگترین شرکت خودروسازی هند است که از سال ۱۹۴۵ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده و مشهورترین محصول آن «تاتا نانو» است که به دلیل قیمت بسیار پایین و اقتصادی‌اش در جهان شهرت دارد.

گروه تاتا توانست در کش و قوس بیماری کرونا و در اوج بحران؛ نه تنها از ورشکستگی خود را نجات دهد، بلکه ارزش مالی خود را ۱۲ درصد بهبود بخشید و به ۲۴ میلیارد دلار آمریکا، در سال ۲۰۲۲ میلادی برساند. اگر مایل هستید به بازار هند ورود کنید، راهنمای بازاریابی در هند را بخوانید.

کسب و کار بزرگ در هند
مجموعه شرکت‌های TATA در شهر بمبئی، واقع شده و به شرکت‌های مختلف کمک می‌کنند تا تفاوت‌های بسیار معنادار با رقبایشان داشته باشند.

کسب و کار بزرگ در آلمان

اغلب وقتی نام کشور آلمان را می‌شنویم به یاد شرکت‌هایی همچون فولکس واگن یا BMW می‌افتیم که به دلیل کیفیت بسیار مطلوب ماشین‌هایشان در سراسر جهان شهرت دارند. اما در کنار شرکت‌های خودروسازی، شرکت‌های مخابراتی همچون (۱&1 AG) نیز یکی دیگر از کسب و کارهای بزرگ در این کشور هستند که با وجود ۳۲۰۰ کارمند و بیش از ۱۵ میلیون قرارداد، یکی از موفق‌ترین کمپانی‌های پیشروی این کشور به حساب می‌آیند.

۱&1 بیش از ۱۱ میلیون مشتری دارد و با ارائه پهنای باند بسیار قدرتمند VDSL/Vectoring  و اتصالات فیبر نوری با ۴ میلیون مشتری در سراسر کشور ارتباط دارد. این کسب و کار بزرگ آلمانی، در حال ساخت مدرن‌ترین شبکه ۵G در آلمان است. اگر به بازار آلمان و فروش در آلمان فکر میکنید، راهنمای بازاریابی در آلمان را بخوانید.

کسب و کار بزرگ در آلمان
۱&1 یک شرکت مخابراتی و مشهور در کشور آلمان است که به ارائه محصولات متنوع با قیمت‌های جذاب و خدمات عالی به مشتریانش شهرت دارد.

کسب و کار بزرگ در روسیه

شرکت (producer Gazprom) با ۱۸ میلیارد دلار ارزش بازار، بزرگ‌ترین شرکت گاز طبیعی در جهان است. این شرکت چندملیتی، ۱۲ درصد گاز جهان را تولید می‌کند و دفتر مرکزی‌اش در شهر سن پترزبورگ قرار دارد.  گازپروم در تمام زمینه‌های صنعت گاز از اکتشاف و تولید گرفته تا پالایش، حمل و نقل، توزیع و بازاریابی و تولید برق فعالیت می‌کند. بخش عمده‌ی سهام آن متعلق به دولت روسیه است و پس از عربستان و ایران، به عنوان سومین شرکت مالک نفت و گاز فعالیت می‌کند. این شرکت حدود ۲۵ درصد گاز اروپا را تأمین می‌کرد.

 پس از گاز پروم، (Sberbank) با ۱۱۲ میلیارد دلار، در رتبه‌ی دوم کسب و کار بزرگ روسیه است. این شرکت معتبر و بزرگ روسیه، در زمینه‌‌ی خدمات بانکی و مالی، بانکداری آنلاین، خدمات نقدی و تسویه حساب بین‌المل فعالیت دارد.

علاوه براین دو شرکت، بسیاری از واحدهای کسب و کار بزرگ این کشور در زمینه‌ی منابع طبیعی فعالیت دارند. به گونه‌ای که ۶ شرکت از ۱۰ واحد کسب و کار بزرگ در روسیه، در زمینه‌ی منابع طبیعی فعالیت می‌کنند. اگر به فکر بازاریابی در روسیه هستید، راهنمای بازاریابی در روسیه به شما کمک خواهد کرد.

کسب و کار بزرگ در روسیه
کشور روسیه، بیش از ۳۰ درصد کل منابع طبیعی جهان را در اختیار دارد.

کسب و کار بزرگ در ترکیه

اغلب ما، با شنیدن نام کشور ترکیه، به یاد دیدنی‌های جذاب آن در استانبول، آنکارا، آنتالیا و … بیفتیم و کمتر به یاد بیاوریم که این کشور از لحاظ صنعت نیز در کنار جاذبه‌های گردشگری متنوعش، حرفی برای گفتن دارد. به هر حال ترکیه هم دارای یکی از کسب و کارهای بزرگ دنیا هست !

(Koç Holding A.Ş) یا « کوچ هولدینگ» بزرگ‌ترین شرکت صنعتی در کشور ترکیه است که شرکت‌های تابعه متعددی در زمینه‌های انرژی، صنعت، خودروسازی، علوم مالی، خرده فروشی، ساخت و ساز، علوم مالی، خرده فروشی، ساخت و ساز، گردشگری، صنایع دفاعی، خدمات کشتیرانی و … دارد

کوچ هولدینگ، تنها شرکت در این کشور است که با رتبه‌ی ۲۴۸ در فهرست (۵۰۰ Fortune Global) از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان قرار دارد.

این شرکت در سال ۱۹۲۶ توسط «وهبی کوچ» تأسیس شد و در حال حاضر وظیفه‌ی مدیریت ۱۱۳ شرکت با بیش از ۹۰۰۰ کارمند و ۱۴۰۰۰ دفتر و … را بر عهده دارد. از جمله شرکت‌های زیرمجموعه Koç Holding A.Ş، توفاش، گروندیگ، اوتوکار، کارسان، فورد اتوسان، تاپراش، بکو، آرچلیک و آیگاز هستند.

دفتر مرکزی شرکت خوشه‌ای کوچ هلدینگ در شهر استانبول قرار دارد و خانواده‌ی کوچ هلدینگ، ثروتمندتین خاندان این کشور هستند. برای بازاریابی در ترکیه، حتماً راهنمای بازاریابی در ترکیه را بخوانید.

کسب و کار بزرگ در ترکیه
سهم عمده سهام شرکت Koç Holding A.Ş متعلق به خانواده بسیار ثروتمند ترکیه، کوچ است.

کسب و کار بزرگ در مصر

«بانک تجاری بین‌المللی مصر» یا (Commercial International Bank)، بزرگ‌ترین شرکت مصری در زمینه خدمات مالی و بانکداری است. این شرکت که اولین واحد کسب و کار بزرگ در مصر است از سال ۱۹۷۵ میلادی فعالیتش را آغاز کرده و امروزه در زمینه‌های بانکدای خرد، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی، بانکداری سرمایه‌گذاری و بانکداری اختصاصی فعالیت می‌کند. این بانک در سال ۲۰۱۰ میلادی با بیش از ۱۶٫۴ میلیارد دلار در فهرست (Forbes Global 2000) قرار گرفت.

شعبه‌ی اصلی آن در شهر قاهره قرار دارد و قسمتی از سهامش در بازار بورس این کشور و الکساندریا معامله می‌شود. حالا کمی هم می‌توانید درباره روشهای بازاریابی در مصر بخوانید.

کسب و کار بزرگ در مصر
دفتر مرکزی بانک تجاری بین‌المللی (CIB) در شهر قاهره قرار دارد و این شرکت در سال ۲۰۱۰ در رتبه‌ی ۱۵۱۲ از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان قرار گرفت.

کسب و کار بزرگ در دانمارک

کشور اروپایی و زیبای دانمارک، یکی از ۱۰ کشور برتر و شاد جهان برای زندگی است. این کشور به دلیل حقوق بالا، آموزش رایگان و مراقبت‌های بهداشتی باکیفیتش، تبدیل به یکی از کشورهای بسیار جذاب برای مهاجرت و کار شده‌‌است.

«شرکت مرسک»، (A.P. Møller – Mærsk) اولین شرکت و کسب و کار بزرگ در دانمارک است که در سال ۲۰۲۰ میلادی با کسب رتبه ۶۲۲، در فهرست بزرگترین شرکت‌های جهان قرار گرفت.

مرسک، کارش را از سال ۱۹۰۴ میلادی در زمینه خدمات ترابری، دریایی و صنعت نفت آغاز کرد. این شرکت خانوادگی از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۱، در رتبه‌ی اول، بزرگترین خط کشتیرانی جهان قرار گرفت. مرسک دانمارک در ۱۳۰ کشورجهان دفتر دارد و تا سال ۲۰۲۰ حدود ۸۳ هزار کارمند در سراسر جهان داشت. این شرکت خوش نام با تجربه‌ی بیش از یک قرن فعالیت و تجارت، در سال ۲۰۱۶ میلادی به بخش‌های جداگانه‌ی تدارکات، ترابری و انرژی تقسیم شد. اگر بازار کشور اروپایی دانمارک برای شما جذاب است، میتوانید راهنمای بازاریابی در دانمارک را هم بخوانید.

کسب و کار بزرگ مصر
درآمد سالیانه‌ی شرکت مرسک، این غول کانتینری جهان در سال ۲۰۱۸، بیش از ۳۹ میلیارد دلار آمریکا بود.

و اما در آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را به شیوه‌ی متفاوتی با کسب و کارهای بزرگ دنیا در ۶ کشور مختلف جهان از قاره آسیا گرفته تا اروپا و آفریقا آشنا سازیم. در این باره به سراغ کشورهایی همچون هند، آلمان، روسیه، ترکیه، مصر و دانمارک رفتیم و بزرگ‌ترین کسب و کار در آنها را معرفی کردیم. قطعا کسب و کارهای موفق دیگری نیز در این کشورها وجود دارند که ما به دلیل محدودیت‌های متعدد به معرفی آنها نپرداخته‌ایم. شما می‌توانید در بخش نظرات و پیشنهادها، آنها را معرفی کرده و ما را در شناسایی بزرگترین کسب و کارها در این ۶ کشور یاری برسانید. پیشاپیش از همکاری شما سپاس‌گزاریم.

منابع vakilsearch/ecommercegermany/ visualcapitalist/ marcopolis.net

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خیلی ممنون از معرفی این کسب و کارهای بزرگ در کشورهای مختلف. خوبه که بدونیم چه فضایی بیشتر ایجاد کسب و کارهای بزرگ کرده تا بتونیم دیدی نسبت به آینده داشته باشیم. با تشکر از مرکز مشاوره صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا