اخبار

صادرات ۲۶۹ میلیون دلاری منطقه ویژه طی شش‌ماهه نخست سال

بیش از 2.6 میلیون تن محصولات تولیدی و صادرات 269 میلیون دلاری طی شش‌ماهه نخست سال

صادرات منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

به نقل از خبرگزاری آریا، مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس از صادرات ۲۶۹ میلیون دلاری این منطقه اقتصادی طی شش‌ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از پایگاه خبری معدن نامه، حسن خلج طهرانی افزود: در شش‌ماهه نخست سال جاری بیش از ۲.۶ میلیون تن محصولات تولیدی منطقه ویژه خلیج‌فارس وارد بازار داخل و منطقه شد.

تولیدات منطقه اقتصادی خلیج فارس

وی در تشریح تولیدات این منطقه اقتصادی، اظهار داشت: میزان محصولات تولیدی منطقه تا تاریخ ۱۵/۶/۹۹ برابر با ۲.۶۷۰.۰۰۰ تن بوده است. این محصولات شامل ۴۸۵.۰۰۰ تن تختال، ۴۰۴.۰۰۰ تن بیلت، ۱.۲۷۹.۰۰۰ تن آهن اسفنجی، ۳۴۵.۰۰۰ تن بریکت و ۵۰.۰۰۰ تن گندله بوده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس افزود: شمش آلومینیوم تولیدی نیز در این مدت به میزان ۵۴.۵۴۰ تن بوده است.

میزان صادرات منطقه ویژه در شش ماهه اول ۹۹

وی به آمار صادراتی در این منطقه نیز اشاره کرد و افزود: میزان صادرات در ۶ ماهه اول سال ۹۹ برابر با ۶۳۳ هزار تن به ارزش ۲۶۹ میلیون دلار بوده است.

وی به‌عنوان تسهیلاتی که منطقه ویژه مشخصاً برای صادرکنندگان ارائه می‌دهد توضیح داد: هزینه‌های دریافتی از شرکت‌های تولیدی مستقر در منطقه ویژه در قالب گواهی تولید نسبت به ارزش کالا و خدمات دریافتی و هزینه‌هایی که در سایر مناطق ویژه پرداخت می‌نمایند حداقل می‌باشد بطوریکه هزینه گواهی تولید جهت محصولات صادراتی دارای ۵۰ درصد تخفیف است. ظرفیت عمده تخلیه و بارگیری منطقه به شرکت‌های تولیدی و اولویت‌دهی جهت ارائه خدمات به آنان تخصیص داده‌شده است.

مهمترین اقدامات مدیرعامل منطقه ویژه

وی تاکید کرد: ما  بروکراسی‌های رایج در سرزمین اصلی را حذف کرده و یا کاهش دادیم، با حداقل تشریفات گمرکی را لحاظ کرده‌ایم به‌علاوه اینکه ایجاد اسکله اختصاصی جهت کاهش هزینه‌های صادرات محصولات شرکت‌های تولیدی در منطقه را نیز در برنامه داریم.

در آخر خلج تهرانی مدیرعامل منطقه ویژه به جلسه مشترک با سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت مس در خصوص چگونگی استفاده از امکانات و ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی در حمل اسیدسولفوریک و تسهیل در روند صادرات اسید به بازارهای هدف که در انتهای سال ۹۸ برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در خصوص قرارداد شرکت مس، پیش‌نویس قرارداد جهت مطالعه و اظهارنظر به شرکت مس ارسال شده است و عملیات ایجاد خط انتقال و ذخایر نگهداری اسید در حال اتمام می‌باشد. لیکن به دلیل افت قیمت جهانی اسید که شرکت‌های خریدار تقاضای دریافت ۶۰ دلار هزینه جهت انتقال اسید را دارند به نظر می‌رسد در تسریع در اتمام تأثیرگذار بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا