بازرگانی خارجیقوانین کشورها

مقایسه فرهنگ هند و آمریکا در محیط کار

هند؛ کشوری به شدت متفاوت و پیچیده

هند کشوری بسیار متنوع و پیچیده است. در چنین کشوری، ارائه یک روش کلی که برای همه افراد قابل اجرا باشد، دشوار است. عوامل فرهنگی مختلفی در کسب‌وکار هندوستان تأثیرگذار هستند. این عوامل شامل ناحیه‌گرایی، مذهب، زبان و نظام فرقه‌ای (کاست) می‌شوند. رفتار، آداب معاشرت و نگرش افراد در کسب‌وکار، بسته به عوامل فرهنگی مختلف، متفاوت خواهد بود. حالا میخواهیم نگاهی به فرهنگ کسب و کار در هند داشته باشیم و آن را با فرهنگ کسب و کار آمریکایی مقایسه کنیم.

ارزش‌گذاری اجتماعی در فرهنگ کسب و کار هند

سلسله مراتب در فرهنگ کسب‌وکار هندی‌ها اهمیت زیادی دارد. این امر ریشه در نظام کاست هندو دارد که در آن افراد بر اساس جایگاه اجتماعی خود در جامعه ارزش‌گذاری می‌شوند. در فرهنگ کسب‌وکار هند، احترام به مقامات بالاتر و پیروی از دستورات آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. حالا اگر بخواهیم هند و آمریکا را از نظر فرهنگ کاری مقایسه کنیم، بد نیست نگاهی داشته باشیم که ساعت کار در هندوستان و ایالات متحده آمریکا. در انتهای همین مقاله یک تیتر درباره همین موضوع داریم که در دامه خواهید خواند.

ساعت کار رسمی در هند و آمریکا

ما انسان‌ها سهم قابل توجهی از زندگی‌مان را به کار کردن مشغول هستیم و به همین دلیل اصطلاح Work Life به وجود آمده است. کارِ تمام‌وقت معمولاً به معنای روزی ۸ ساعت کار کردن است. اما لزوماً در تمام جهان این میزان کار کردن برابر نیست، ممکن است در برخی کشورها یا فرهنگ‌ها ساعت کار رسمی متفاوت باشد و لزوماً ۸ ساعت نباشد. طبیعتاً شما اگر قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید، باید اطلاعات کاملی درباره ساعات کاری در آن کشور را بدانید.

این دیالوگ را آقای کومار در این یادداشت نوشته است :

با یکی از آشنایان که در بخش فناوری اطلاعات یک شرکت هندی کار می‌کرد صحبت می‌کردم و گفتم که «من ساعت ۸ صبح سر کار می‌روم و ساعت ۹ شب یا حتی دیرتر به خانه برمی‌گردم». و بعد از او ‌پرسیدم « سر کار چه می‌کنید؟»

«یک ساعت را صرف صبحانه یا چای/ قهوه می‌کنم، یک ساعت را صرف نهار، کشیدن سیگار و… می‌شود». با توجه به تجربه کار کردن من در شرکت‌های متعدد و با توجه به آنچه در آمریکا تجربه کرده‌ام، فرهنگ کسب‌وکار در آنجا کاملا متفاوت است.

با توجه به شرکتی که در آن هستید و نقش شما در شرکت ساعات کاری و کل زمانی که در سر کار می‌گذرانید می‌تواند متغیر باشد؛ اما به‌طور کلی افراد در آمریکا تنها ۸ ساعت کار می‌کنند. آنها (در ایالات متحده آمریکا) ساعت ۸ صبح سر کار می‌روند و ساعت ۴:۳۰ از سر کار برمی‌گردند.

این ۳۰ دقیقه اضافی صرف نهار خوردن می‌شود. برخی شرکت‌ها ساعات کاری انعطاف‌پذیر دارند، آنها به کارکنان‌شان اجازه می‌دهند تا در زمان مناسب خودشان کار کنند. برخی ممکن است حدود ساعت ۱۰ صبح سر کار بیایند و تا ۶:۳۰ سر کار باشند. برخی افراد دوست دارند زودتر سر کار بیایند، مثلا ۶ صبح سر کار می‌آیند و ساعت ۳ اداره را ترک می‌کنند. هدف ۸ ساعت کار کردن است.

برخی شرکت‌ها حتی از این هم انعطاف‌‌پذیرتر هستند، آنها به شما اجازه می‌دهند که چندین روز در هفته را از خانه برایشان کار کنید. بنابراین این مساله کاملا بستگی به سازمان دارد. اما نکته کلیدی این است که مردم دوست دارند تنها ۸ ساعت کار کنند. اگر شما بیش از ۸ ساعت کار کنید، آنگاه برای ساعات اضافی درخواست اضافه حقوق خواهید کرد.

ساعات کاری در هند و آمریکا
ساعات کاری در هند و آمریکا

مقایسه فرهنگ هند و آمریکا: کار کردن

وقتی صحبت از اهمیت کار می شود، مردم کار را فقط به عنوان «کار» می بینند نه زندگی. به استثنای چند مورد، آنها ممکن است مشکلی برای کار در خانه یا حتی در تعطیلات آخر هفته نداشته باشند. که همه این‌ها بستگی به فرهنگ دارد. کار بخشی از زندگی است نه خود زندگی. بیشتر افراد علاقه مند به کار اخلاقی هستند، زمانی که قرار است کار کنند کار می کنند و به موقع کار خود را انجام می دهند. مهلت ها بخش مهمی هستند، هرگز نباید آنها را فراموش کنید. حضور به موقع بسیار مهم و ضروری است. ما قبلاً یک مقاله با عنوان «فرهنگ کسب و کار در هند» نوشته‌ایم که مطالعه آن را قویّا به شما پیشنهاد می‌دهم.

برخلاف هند، که بسیاری از افراد در آن ساعت ۹ صبح سرکار می‌روند و بعد از ۹ شب برمی‌گردند. بیشتر آنها تا ۱۲ ساعت سر کار می‌مانند. کار کردن برای ۱۲ ساعت ضروری نیست؛ یک تفاوت اساسی وجود دارد. کارمندان هندی در سر کار ساعات طولانی برای ناهار، صرف چای، و این قبیل کارها صرف می‌کنند. واقعیت این است که به‌دلیل اینکه بیشتر مهندسان نرم‌افزار جوان و مجرد هستند، بیشتر تمایل دارند که سر کار بمانند. اما وقتی زندگی و رفاه افراد بهتر می‌شود و شما رئیس یا مدیری در شرکت می‌شوید، ممکن است اندکی زودتر به خانه برگردید. مردم تا دیر وقت کار می‌کنند، گاهی حتی آخر هفته هم کار می‌کنند. متاسفانه کار کردن به عنوان امری در زندگی دیده می‌شود که در تلاش برای کامیابی، ترفیع و چیزی شبیه اینها است.

این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند. این مساله کاملاً به فرهنگ بستگی دارد و خود را با محیط پیرامون تطبیق می‌دهد. ضرب‌الاجل‌ها مهم هستند اما افراد مایل هستند تا با رئیس‌شان در این زمینه مذاکره کنند، سر وقت حاضر شدن مهم است اما به شدت دنبال نمی‌شود. اینها تنها تفاوت‌ هستند و به‌طور مداوم در حال تغییر هستند.

یک حساب ساده از کار کردن در هندوستان

با یک ضرب و تقسیم ریاضی درمی‌یابیم که اگر شما جوان هستید و در هندوستان (India) زندگی می‌کنید و در بخش فناوری اطلاعات مشغول هستید، یک سوم شبانه‌روز (۸ ساعت) از زندگی شما صرف کار کردن می‌شود. به اضافه ۴ ساعت بیشتری که در محل کار گذرانده‌اید. پس زندگی شما ۵۰ درصد بیش از آنچه در ایالات متحده صرف کار می‌کنید، به‌کار پیوند خواهد خورد. گرچه، شرق در حال انطباق دادن خود با غرب است و سعی می‌کند از خیلی لحاظ خود را با غرب وفق دهد اما هنوز تفاوت‌ها باقی است. مگر اینکه در نقش مدیریتی بالایی باشید و بتوانید ساعات انعطاف‌پذیری کار کنید آنگاه هندوستان یک انتخاب سوال‌انگیز در این زمینه است.

سعی کنید منطقی در مورد آن فکر کنید؛ بنابراین بیشتر زمان مفیدتان در سال‌های بهره‌ور زندگیتان (۲۳-۲۲ یا بیشتر) سر کار یا در حال انجام کار می‌گذرد. اگر این سال‌ها را در آمریکا (USA) زندگی کنید، شاید بتوانید در کارتان خلاق‌تر بوده و در زندگی تفریح هم داشته باشید. مگر اینکه ساعات انعطاف‌پذیر داشته باشید و گزینه‌ای برای کار کردن تنها برای ۸ ساعت در روز داشته باشید، از چشم‌انداز بهره‌وری، رفتن به هندوستان برای کار گزینه‌ جالبی نخواهد بود.

سلسله مراتب سازمانی در فرهنگ هند

در فرهنگ هند، سلسله مراتب سازمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این امر ریشه در سنت‌های تاریخی و فرهنگی هند دارد که بر احترام به مقامات و سلسله مراتب اجتماعی تأکید دارند. در سازمان‌های هندی، مقامات بالاتر از احترام و اطاعت زیرمجموعه‌های خود برخوردار هستند. این امر به ایجاد ثبات و کارایی در سازمان‌ها کمک می‌کند.

در سلسله مراتب سازمانی در فرهنگ هند، مقامات بالاتر از اختیارات و مسئولیت‌های بیشتری برخوردار هستند. آنها تصمیم‌گیری‌های کلی را انجام می‌دهند و زیرمجموعه‌های خود را هدایت و کنترل می‌کنند. زیرمجموعه‌ها نیز موظف به پیروی از دستورات مقامات بالاتر هستند.

سلسله مراتب سازمانی در فرهنگ هند به شکل یکهرم است. در بالای هرم، مقامات عالی‌رتبه قرار دارند و در پایین‌ترین سطح، کارکنان قرار دارند. این سلسله مراتب به ایجاد ساختار و نظم در سازمان‌ها کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر، تغییراتی در سلسله مراتب سازمانی در فرهنگ هند رخ داده است. این تغییرات عمدتاً ناشی از جهانی شدن و تأثیر فرهنگ‌های غربی است. با این حال، هنوز هم می‌توان گفت که سلسله مراتب سازمانی در فرهنگ هند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تیپ رایج یک مدیر هندی

جمع‌بندی در مقایسه فرهنگ کار هند و آمریکا

این یادداشت که آقای کومار آن را نوشته بود و ما برای شما در مرکز مشاوره صادرات ترجمه کردیم، خیلی مشخص شرایط کاری در هند را بسیار نامناسب‌تر از آمریکا می‌داند. البته احتمالاً ایرانی‌های کمی به فکر رفتن به هند برای کار باشند (شاید عده‌ای برای تحصیل به هندوستان فکر کنند ولی کار بعید است) اما اساساً این یادداشت می‌تواند به شما در شناسایی موارد مطلوب و ایده‌آل بسیار کمک کند.

در پایان شما را دعوت می‌کنم، درباره بازاریابی در هند، با کلیک بر روی لینک بیشتر مطالعه کنید که می‌تواند مکمل خوبی برای این یادداشت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا