بازاریابی

تبلیغات در بازاریابی بین المللی و جهانی

اثر تبلیغات جهانی و ارتباطات بازاریابی جهانی بر شرکت های بازرگانی بین المللی

ارتباطات بازاریابی جهانی چیست؟

تمام شرکت های بازرگانی که کالا یا خدمتی برای خرید یا فروش در هر سطحی- چه داخلی و چه بین المللی دارند یا ارائه میکنند باید برنامه مشخصی برای بازاریابی آن داشته باشند. تبلیغات و سایر اشکال ارتباطات ابزار های مهمی در برنامه بازاریابی شرکت ها هستند. ارتباطات بازاریابی شامل اشکال گوناگون ارتباطات است که برای اطلاع رسانی، به خاطر آوری، توضیح، ترغیب و اثرگذاری  بر نگرش ها و رفتار های خرید مشتریان و سایرین استفاده میشود. هدف اولیه ی ارتباطات بازاریابی آن است که به مشتریان درباره ی مزایا و ارزش هایی اطلاعات ارائه دهد که یک شرکت، محصول یا حدمن آن را ارائه می کند.

عناصر آمیخته ی ارتباطات بازاریابی عبارتند از: تبلیغات، روابط عمومی، فروش حضوری و ارتقای فروش. بازاریابی جهانی می تواند از هریک از این عناصر به تنهایی و یا به صورت ترکیبی از آن ها بهره ببرد.

برنامه ها و ارتباطات استراتژی های بازاریابی در محیط های گوناگونی اجرا میشوند و این محیط ها در کشور های مختلف یکسان نبوده و تفاوت هایی دارند. چالش ارتباطات موثر، که شرکت ها در توسعه و اجرای راهبرد های تشویق و ترفیع با آن مواجه اند این است که بتوانند با مصرف کنندگان سراسر جهان ارتباط برقرار کنند. همچنین با مصرف کنندگان هریک از کشور ها نیز به روشنی تعامل داشته باشند.

محیطی که برنامه ها و ارتباطات راهبردی بازاریابی جهانی در آن اجرا می شود در کشور های گوناگون متفاوت است. چالش ارتباطات اثربخش بین کشور ها یکی از عللی است که شرکت های جهانی و آژانس های تبلیغاتی مرتبط با آن ها از مفهوم ارتباطات یکپارچه ی بازاریابی بهره برداری می کنند. بهره گیری از این رویکرد به خوبی این نکته را نشان می دهد که لازم است عناصر متعدد راهبرد ارتباطات هر شرکت باید با دقت با یکدیگر هماهنگ شوند.

تبلیغات جهانی چیست؟

تعریف تبلیغات چیست؟ تبلیغات را می توان هرگونه پیامی تعریف کرد که دارای حامی باشد و برای آن پرداخت صورت گیرد و با شیوه ای غیر شخصی عرضه شود.  بعضی از پیام های تبلیغاتی برای ایجاد ارتباط با افراد یک کشور خاص یا یک بازار خاص طراحی میشوند.

تبلیغات منطقه ای

تبلیغات منطقه ای یا فرا منطقه ای برای مخاطبان چندین کشور، مانند اروپا، امریکای لاتین و … خلق می شوند.

تبلیغات جهانی پیام هایی می شوند که از نظر هنری، کپی، تصویر و سایر عناصر برای مخاطبان جهانی متناسب باشد. بعضی از شرکت های جهانی همزمان محصولات و نام های تجاری محلی، بین المللی و جهانی را برای خریداران بخش های متفاوت جهان عرضه می کنند. همین وضعیت برای تبلیغات نیز وجود دارد. هر شرکت جهانی ممکن است علاوه بر طراحی برنامه های تبلیغاتی منطقه ای و جهانی، تبلیغات جداگانه ای برای یک کشور خاص نیز عرضه کند.

بر اساس آمار حاصل از تحقیقات شرکت زنیت آپتیمدیا، هزینه ی تبلیغات جهانی در سال ۲۰۰۵ از مبلغ ۴۰۰ میلیارد دلار فراتر رفت. از آ ن جا که تبلیغات غالبا برای افزایش ارزش روان شناختی به محصول یا نام تجاری خاصی طراحی می شود، لذا نقش ارتباطی مهمی را در بازاریابی محصولات مصرف کننده نهایی در مقایسه با بازاریابی محصولات صنعتی ایفا میکند. محصولات ارزان قیمتی که به دفعات خریداری میشوند، معمولا نیازمند پشتیبانی تبلیغات سنگین هستند.

اثر تبلیغات جهانی بر خرده فروشی ها

تبلیغات جهانی علاوه بر صرفه جویی های اقتصادی ناشی از مقیاس انبوه، موجب بهبود دسترسی به کانال های توزیع می شوند. در حالی که حضور در قفسه ی فروشگاه های مختلف، ارزش بسیاری دارد، شرکت باید خرده فروش ها را متقاعد کند که محصولات او را به جای رقبا عرضه کنند.

بنابر این هر نام و نشان تجاری جهانی که در تبلیغات جهانی پشتیبانی شود، جاذبه ی فراوان می یابد زیرا از دیدگاه خرده فروش ها  راحت تر به فروش می رسد. با این وجود، استفاده از یکنواخت سازی همیشه نیاز نیست و حتی توصیه هم نمی شود. برای مثال نسکافه ی شرکت نستله، یک نام تجاری جهانی است اما، پیام های تبلیغاتی و فرمول محصول آن برای سازگاری با تفاوت های فرهنگی بین کشور های گوناگون متفاوت است. همواره در تبلیغات باید به ریز ترین نکات و تفاوت های فرهنگی، ملیتی، مذهبی و … تبلیغات توجه کرد.

برای موفقیت در تبلیغات جهانی شرکت های وارداتی و صادراتی باید از دانش کافی برخوردار باشند. در غیر این صورت و با انجام نادرست یک کمپین تبلیغاتی ممکن است نه تنها بودجه خود را هدر دهید که به اعتبار محصول یا برندتان ضربه بزنید. چرا که یک تبلیغ بد تاثیر بسیار بدی در ذهن مخاطب و مشتری میگذارد. متاسفانه این خلق تصویر نادرست تا مدت ها در اذهان عمومی باقی مانده و می تواند آسیب های بسیار جدی و جبران ناپذیر به برند یا محصول شما وارد کند. در نتیجه توصیه میشود حتما از یک مشاور متخصص تبلیغات کمک بگیرید تا از اشتباهات احتمالی پیشگیری شود و ریسک کمپین خود را کاهش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا